bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 69,677.67 1.98%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,890.18 1.54%
bnb
BNB (BNB) $ 605.12 1.11%
solana
Solana (SOL) $ 170.45 5.62%
xrp
XRP (XRP) $ 0.534122 1.35%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.466756 2.33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.168713 1.77%

Bitcoin ve altcoinlerde kan banyosu: Piyasalar altüst oldu!

bitcoin gidisat

Bitcoin’de devam eden durgunluk nedeniyle yatırımcılar umutlarını halving sonrasına saklasa da beklenen gerçekleşmedi. BTC ağında ödüllerin yarıya düşürüldüğü halving olayının ardından 10 gündür baskılanan kripto para piyasasında acının dozu 1 Mayıs’ta maksimuma çıktı.

Kripto paraların atası Bitcoin, bir hafta önce 68 bin dolar çevresinde fiyatlanırken an itibarıyla 57 bin doların altına geri çekildi. BTC son düşüş hareketiyle Şubat sonundan bu yana görülen en düşük seviyesine geriledi.

btc bitcoin grafik dusus

Kaldıraçlı işlemler can yaktı!

Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki düşüş şüphesiz kaldıraçlı işlem yapan yatırımcıları daha kötü etkiledi. Piyasa takipçisi CoinGlass’ın verilerine göre son 24 saatte yatırımcılar toplamda 454 milyon dolarlık işlemi tasfiye oldu.

bitcoin likidasyon

Söz konusu rakamın 389,5 milyon dolarlık kısmı long işlemlerden gerçekleşirken shortçuların zararı sadece 64 milyon dolarla sınırlı kaldı. Son 24 saat içerisinde kaldıraçlı işlem yapan 133 bin 850 trader acı sonla karşılaştı.

En büyük zarara uğrayan işlem, OKX borsasında ETH-USDT paritesindeki bir pozisyondan geldi. Trader, tek hamlede 6,07 milyon dolarını kaybetti.

Toplam likidasyonların 163 milyon dolarlık kısmı BTC, 116 milyon dolarlık kısmı ise ETH paritelerinde gerçekleşti.


Bitcoin nereye kadar düşebilir?

Kripto para piyasasındaki düşüş, yatırımcılarda endişeye yol açarken fenomen ve analistler Bitcoin yorumlarını ardı ardına paylaşıyor.

Daha önce halving sonrası düşüş beklediğini paylaşan Rekt Capital, BTC fiyatındaki son hareketi 2016 yarılanma dönemine benzetti.

Rekt Capital halving sonrası tehlike bölgesinin dokuz gün sonra sona ermesini bekliyor. Ünlü fenomen, geçmiş verileri işaret ederek satış ve akümülasyon dönemlerinin ardından parabolik yükselişin mümkün olduğu görüşünde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala