Bitcoin Madencilik Zorluğu Rekor Kırdı

bitcoin madencilik zorlugu rekor kirdi

Bitcoin madencilik zorluğunda yeni bir zirveye ulaşıldı. 

Verilere göre, madencilik zorluğu %5.82’lik bir artışla 32.14 trilyona yükseldi. Bitcoin ağındaki 14 günlük ortalama hash rate 20 Mart’ta 156 exahash saniye iken, bugün 165 exahash saniyeye kadar yükseldi. Bu, tüm Bitcoin madencilerinin yeni bir blok için gerekli olan doğru cevap için saniyede ortalama 165 trilyon kez hash aldıkları alamına geliyor. 

bitcoin madencilik zorlugu rekor kirdi 1
Kaynak: The Block

Bitcoin ağının madencilik zorluğu, ortalama 10 dakika olan blok süresini korumak için her 2016 blokta bir ayarlanır. Bu süre, 30 Mart tarihinde 9.6 dakikaya karşılık geliyordu. 

Bununla birlikte ByteTree verileri, madencilerin kripto paralarını tutmak yerine harcadığını da ortaya koydu. Buna rağmen lider kripto para birimi, 60.000 dolar seviyesine dokunmayı başardı ve yayın saati itibariyle de 59.521 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
467.016,81 TL 3,51%
ethereumETH/TRY
31.410,12 TL 3,81%
tetherUSDT/TRY
15,97 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
15,99 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
4.900,00 TL 2,16%
xrpXRP/TRY
6,56 TL 3,72%
binance-usdBUSD/TRY
16,00 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
8,42 TL 1,70%
solanaSOL/TRY
784,99 TL 6,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,35 TL 2,79%
Bağlantıyı kopyala