Bitcoin Madencilik Zorluğu Hızla Düşmeye Devam Ediyor

Bitcoin Madencilik Zorlugu Hizla Dusmeye Devam Ediyor

Son dönemde kripto para madencilerinin pek iyi günlerden geçmediğini söyleyebiliriz. Her ne kadar kripto paraların fiyatı bir nebze artmış olsa da hem artan elektrik ve ekipman fiyatları hem de zorlayıcı düzenleyi baskısı, madencilerin operasyonlarını daha zor bir hale getiriyor. Bu noktada son dönemde hızlı bir düşüş ivmesine giren Bitcoin mandecilik zorluğu da düşmeye devam ediyor.

Bitcoin Madencilik Zorluğu Temmuz 2021’in de Gerisinde Kaldı

Acımasız bir ayı piyasası kârı tüketirken, madencilerin makineleri kapatmasıyla bir Bitcoin bloğu madenciliği yapmanın zorluğu bugün yüzde 7.32 daha düştü. BTC.com madencilik havuzundan alınan verilere göre, 766.080 blok yüksekliğindeki ayarlama, Temmuz 2021’den bu yana en büyük aşağı yönlü değişikli oldu. Bu, Çin’in endüstriyi yasaklamasının ardından çok sayıda madencinin ağdan ayrıldığı zamandı. O zamanlar ülke, dünyanın en büyük bitcoin madenciliği merkeziydi.

Son birkaç ayda, Bitcoin madencileri, gelirlerini azaltan inatla düşük bir bitcoin fiyatı ile maliyetleri artıran yüksek elektrik oranları arasında sıkıştı. Core Scientific (CORZ) ve Argo Blockchain (ARBK) gibi büyük üreticiler likidite sıkışıklığıyla uğraşırken Compute North, Bölüm 11 için iflas başvurusunda bulundu.

Bu gidişat hakkında konuşan Luxor analisti Jaran Mellerud, şu ifadelere yer verdi:

“Bu düşük karlılık seviyelerinde, Antminer S19j Pro gibi enerji tasarruflu makineler kullanan madencilerin bile kWh başına 0,08 dolardan daha düşük fiyatlı elektriğe erişmesi gerekiyor”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.739,45 TL 0,23%
ethereumETH/TRY
38.025,38 TL 0,98%
tetherUSDT/TRY
20,01 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.243,19 TL 0,10%
usd-coinUSDC/TRY
19,98 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
10,45 TL 7,98%
cardanoADA/TRY
7,55 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
38.008,98 TL 1,07%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 0,81%
solanaSOL/TRY
421,68 TL 3,68%
Bağlantıyı kopyala