bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,167.19 0.17%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,483.80 0.52%
bnb
BNB (BNB) $ 586.80 0.03%
solana
Solana (SOL) $ 132.26 1.62%
xrp
XRP (XRP) $ 0.482642 0.83%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.386321 0.59%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.123435 1.33%

Bitcoin açık faizi artıyor: Uyarı yapılıyor!

btc gorunum

Bitcoin’in (BTC) açık faizi üç gün içinde 2,02 milyar dolar artış gösterdi. Trader’lar, bu artışın potansiyel bir hareketliliğe yol açabileceğini öne sürdü.

Kripto analisti Daan Crypto Trades, geçtiğimiz gün X üzerinden yayımladığı bir gönderide Bitcoin gidişatını yorumladı. Analist, Bitcoin’in son 3 gün içinde açık faizde büyük bir artış yaşadığını ve bunun BTC fiyatını da etkilediğini aktardı. Bu artışa göre, daha fazla yatırımcının BTC üzerinde spekülatif işlem yapmış olabilir.

btc bitcoin acik faiz

Bitcoin için tehlike kapıda mı?

Son günlerde Bitcoin’e (BTC) yönelik işlemlerin ve açık faizin artış göstermesi, kripto uzmanlarının dikkatini çekti.

BitLab Academy direktörü Kelly Kellam, Bitcoin’in açık faizindeki ani yükselişin ve pozitif fonlama oranlarının devam etmesinin önemli olduğunu belirtti. Kellam, bu verilerin BTC üzerinde potansiyel bir hareketliliğe sebep olabileceğini dile getirdi.

CoinGlass’tan elde edilen verilere göre, Bitcoin’in açık faizi üç günde 2,02 milyar dolar artarak 36,92 milyar dolara ulaştı. Bilindiği üzere açık faiz, opsiyonlar ya da vadeli işlemler gibi henüz sonuçlanmamış işlemlerin toplan sayısını temsil ediyor.

Açık faizin büyüklüğü, trader’ların stratejilerini aniden değiştirmesiyle potansiyel bir volatiliteye yol açabilir. Kapatılan long (yükseliş) yönlü işlemlerin yaratacağı baskı, BTC’nin düşüşe geçmesini sağlayabilir.

Bu veri, yatırımcıların alım satım yapmasına etki edebilir. Bilindiği üzere birçok trader, açık faizi indikatör olarak kullanıyor.

CoinMarketCap verilerine göre, BTC son yedi gün içinde yüzde 4’ün üzerinde yükseliş yaşadı. Lider kripto 71.000 doların üzerine çıkmayı başarsa da bu bölgede tutunmakta güçlük çekti.

Bir başka trader, Jelle, BTC’nin yüzde 4’lük düşüş ile 68.000 dolara gerilemesi halinde long pozisyonlardan 1,96 milyar doların silineceğini aktardı. Jelle, bu bilginin göz ardı edilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala