bitcoinBTC/USD
$ 62,519.75 5.60%
ethereumETH/USD
$ 3,467.83 3.63%
cardanoADA/USD
$ 0.690827 8.79%
xrpXRP/USD
$ 0.597995 1.86%
bnbBNB/USD
$ 411.97 0.47%
solanaSOL/USD
$ 128.23 14.81%
avalanche-2AVAX/USD
$ 43.66 8.60%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.127905 29.53%
tronTRX/USD
$ 0.14278 0.42%
chainlinkLINK/USD
$ 20.21 4.07%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.04 0.15%
aptosAPT/USD
$ 12.13 0.66%
arbitrumARB/USD
$ 2.00 3.77%
optimismOP/USD
$ 3.90 2.74%

Paylaş

Bilanço ve Gelir Tablosu Ne Demektir?

bilanco ve gelir tablosu ne demektirasdd

İşletmenin finansal tablolarının en önemlileri olarak kabul gören bilanço ve gelir tablosunun yapısını bilmeden finansal yönetim mümkün değildir. Bu iki temel tablo da işletmenin bir tür röntgenidir. 

Bilanço

Bilanço, işletmenin kaynaklarının ve varlıklarının neler olduğunu içeren; borçluluk, likidite oranlarının hesaplanabildiği temel bir finansal tablodur. Aşağıdaki tabloda bilançonun en çok kullanılan kalemlerinin bulunduğu sadeleştirilmiş bir yapıya yer verilmiştir. 

bilanco ve gelir tablosu ne demektiras
  • Bilançoda Varlıklar: İşletmenin likit ve likit olmayan tüm varlıklarını içeren hesaptır. 
  • Dönen Varlıklar: İşletmenin likit varlıklarının bulunduğu kısımdır. Kasadaki para, bankalardaki vadeli ve vadesiz hesaplar, stoklar, alacaklar bu hesaba dahildir. 
  • Duran Varlıklar: İşletmenin likit olmayan varlıklarıdır. Genellikle işletmelerdeki bilgisayarlar, taşıtlar ve taşınmazlar bu grupta gösterilir. Şerefiye ve haklar gibi maddi olmayan duran varlıklar da bu hesapta işlenir. 
  • Bilançoda Kaynaklar: İşletmenin sahip olduğu toplam kaynakların borç ile mi sermaye ile mi sağlandığı bu hesaplar ile anlaşılır. 
  • Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar: 1 yıla kadar ödenmesi gereken mali ve ticari borçları içerir. 
  • Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar: 1 yıldan daha uzun dönemde ödenmesi gereken mali ve ticari borçları içerir. 
  • Öz kaynaklar: İşletme kurucularının sermayelerini, işletme karını ve yedeklerini içeren hesaptır. 

Gelir Tablosu

Gelir tablosu ise satış ve gider kalemlerinin yer aldığı, faaliyet, karlılık oranlarının hesaplanabildiği temel bir finansal tablodur. Aşağıda gelir tablosunun en çok kullanılan kalemlerinin bulunduğu sadeleştirilmiş bir yapıya yer verilmiştir. 

bilanco ve gelir tablosu ne demektirasd

Brüt satışlar, halk dilinde ciro diye kullanılan henüz içerisinden hiçbir gider ve maliyetin indirilmediği kalemdir. Satış iadeleri ve yapılan indirimlerden sonra satışların maliyetinin çıkarılması ile brüt satış karı elde edilir. İşletmenin satış yapmak için yaptığı giderler ve finansman giderleri ile verginin ödenmesinden sonra işletmenin net karına ulaşılır. 

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala