bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 61,384.45 2.55%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,379.56 0.72%
bnb
BNB (BNB) $ 576.70 0.30%
solana
Solana (SOL) $ 134.33 5.81%
xrp
XRP (XRP) $ 0.478157 0.32%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.388252 2.26%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122694 0.90%

Altın ve gümüş için en doğru tercihler…

altin ve gumus fiyatlarinda hangi seviyeler onemli

Altın ve gümüş fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Fiyatlar rekor tazeleyince, gündemde altın ve gümüş konusunda bazı yanlış bilgiler dolaştığını gözlemliyorum.

Her tercih veya düşünce, söylenenin doğru olduğunu ifade etmez. Kimi sanal, kimi de fiziki birikimin doğru olduğunu savunur. Halbuki her iki tercihin avantaj ve dezavantajı vardır.

Sanal birikimler: Hırsızlık, alım-satım hızı, fiziki taşıma yükünden kurtulma gibi durumlar avantaj olarak görülebilir. Ancak bankaların alım-satım makas aralığını göz önünde bulundurduğumuzda fiyat avantajının olmadığı görülmekte. Bankaların alım-satım makas aralıkları 50-60 liraya kadar çıkabiliyor. Anormal süreçlerde 100-120 lira fark bile görülmüştür. Altın S1 ise daha farklı. Hem alım-satım makas aralığı hem de fiziki teslim alma avantajı bulunuyor. Her iki tarafta 24 ayar olarak birikim yapılıyor. Yani 24 ayar harici birikim yapılamıyor. Bankalar ya da darphaneden fiziki altın talep ettiğinizde piyasadan (rafineler) alınıp, teslim ediliyor. Türkiye piyasasında dolaşan altınların tamamı rafinelerin üretimi. Sanal biriktirip fiziki talep eden ile fiziki birikim yapanlar, aynı altına sahip oluyorlar.

Fiziki birikimler: Fiziki birikim yapanlar ise 22 ayar da biriktirebilir (bilezik, çeyrek, cumhuriyet vs) 24 ayar has altın da (astar şeklinde kesme veya paket gramlar) Kapalıçarşı’da fiziki alım-satım makas aralığı 5-10 lira aralığındadır. Anormal durumlarda bankaların alım-satımı 100-120 lira olurken, Kapalıçarşı’da 20-30 lirayı geçmedi. 5-10 lira farkın daha üzerinde işlem yapanlar, tercihlerini gözden geçirmeli.

Fiziki altın tercihleri:

– 24 ayar paketli külçe altın

– 24 ayar çekili astar altın

– Cumhuriyet, yarım, çeyrek gibi sarrafiye altınlar

– 22 ayar bilezik

Benim tercihim 24 ayar çekili astar altın. Çünkü parket içinde olanlar işçilikli. Sarrafiye grubunda ise Cumhuriyet altın.

Gümüş için sanal ortam daha müsait. “Yer kaplama ve saklama koşulları” bankadan biriktir diyor. Sanal ortamda biriktirilen gümüşleri fiziki olarak geri talep ettiğinizde karşınıza nakliye ücreti çıkıyor. Yani, bilmem kaç yıl paranızı kullanıyor bir de teslim için nakliye ücreti talep ediyorlar. Gümüş tarafında da alım-satım makas aralığı bankalarda açık. Fiziki tarafta bankaya kıyasla 30-50 kuruş daha yüksek fiyatla karşılaşabilirsiniz. Çünkü esnafın pozisyon taşıma maliyeti var. Sanal ortamda sadece 925 ayar külçe gümüşler dolaşır. Serbest piyasalarda ise granül (boncuk şeklinde), gram ve külçe çeşitleri vardır. Granül gümüş işçiliksiz, gram ve külçe gümüşler işçiliklidir. Saklama koşulları uygunsa benim tercihim fiziki granül gümüş.

Kimsenin boşuna “Benim dediğim doğrudur” diye kendini yormasına gerek yok.

İsteyen istediği yerden, istediği çeşiti alabilir.

Bankalardaki para veya birikimin sigortası 2023 yılı için 400 bin liradır.

Her yıl miktar değişiklik gösteriyor.

Kişi kendine şunu sormalı:

– Bankalardaki varlıkların karşılığı var mı?

– 2022 ve 2023’ün ilk çeyreğinde olduğu gibi bankalar makas aralığını tekrar 100-120 lira açar mı?

– Dijital dolandırıcılığa karşı riskim ne?

– Fiziki olarak birikimlerime sahip çıkabilir miyim?

Ben ne mi yapıyorum?

Fiziki birikimime devam ediyorum. Benim kazandığım, benim cebime yakışır. Saklama koşullarımı da geliştirdim. Nakit olarak altın ve gümüşü kullanıyorum. Aldığımı da sattığımı da “altın” üzerinden hesaplıyorum. “Kaç grama aldım, kaç grama sattım?” diye hesap yaparım.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

İslam Memiş

İslam Memiş 1980 İstanbul doğumlu aslen Ordu’lu 2 çocuk babası. Erzurum Atatürk Ünv. İşletme Yönetimi okudu. 4 yıldır Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti olarak görevini sürdürüyor. Sahibi olduğu kuyumcu perakende mağazasını işletiyor. Adalet Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın emtia bilirkişilik görevini sürdürüyor. Tüm ulusal kanallara altın ve para piyasalarını yorumluyor.
https://www.btchaber.com

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala