DAI (DAI) Kaç TL?

Abone Ol:google-news
0
19/05/2021


1 DAI ne kadar1 DAI kaç TL? 1 DAI kaç dolar? 1 DAI kaç TL‘ye karşılık geliyor? Anlık DAI fiyat bilgisine ve Tether ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

DAI Grafiği

 

DAI/TL Fiyat Dönüştürücü


DAI Nedir?

DAI (DAI), Maker Protokolü tarafından oluşturulmuş dolar endeksli stablecoin’dir. Diğer stablecoin’lerden farkı ise, ABD Dolarına endeksli olmasına rağmen farklı kripto paralarda teminatlarının olmasıdır.

DAI’ın Özellikleri Nelerdir?

DAI, ABD dolarına endeksli olduğu için piyasadaki toplam arzı, DAI’ın yönetildiği MakerDAO tarafından belirlenir . Ama zaman içinde 1:1 karşılık oranında olduğu için fiyatındaki gelişmelere göre arzı arttırıp azaltabilir. DAI’ın en büyük farkı ise, ABD dolarına endeksli olmasına rağmen farklı kripto paraları da teminat olarak gösterir

DAI Nasıl Çalışır?

DAI’ın çalışma prensibi, stablecoin’ler ile aynı yöndedir. Stablecoin’lerin değeri, endekslendikleri varlıkların piyasa değerleriyle doğru orantılıdır. Bunun sonucu olarak stablecoin’lerin arzı gerektiği zaman değiştirilebilir. Bu da, stablecoin’lerin değerinin endekslendikleri varlıklarla aynı değerde olmasını sağlar. DAI’da ise bu mekanizma, fiyatı 1 doların altına düştüğü zaman değerinin 1 dolara çıkması için token’lar yakılır. Tam tersi olması durumunda ise DAI daha fazla token’ı piyasaya sürüp değerinin 1 dolara sabitlenmesini sağlar.

DAI Yorumları

Merkezsiz otonom organizasyonların (DAO) ilk çıkardığı stablecoin olan DAI, ABD Dolarına endeksli olması ve farklı kripto paraları karşılık olarak göstermesi ile beraber birçok kişinin rahatlıkla kullanabileceği kripto para haline geldi. Ayrıca herhangi bir firma yerine açık kaynaklı olarak geliştirilmesi sayesinde daha ileri aşamalara geçen DAI, zaman içinde birçok yatırımcının ödeme aracı olarak önemli bir konuma geldi.

DAI (DAI) Nasıl Satın Alınır?

DAI satın almak için, ilk olarak kripto para borsasında hesap açmanız gerekir. Ardından hesap açtıktan sonra kimlik doğrulama işlemleri yapmanız gerekir. Eğer doğrulama işlemlerindeki adımların tamamı yerine getirilirse kolayca DAI alım satımı gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası ile DAI (DAI) Alma

Türk Lirası ile DAI almak mümkün değildir. Onun yerine TL kabul eden borsaya transfer yapıp DAI’ın geçtiği işlem çiftlerinden kripto para alıp dönüştürme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Üçüncü Parti Ödeme Yöntemleriyle DAI (DAI) Satın Alma

  1. Borsanın TL ile kabul ettiği ödeme araçlarından birini seçin.
  2. Borsanın seçtiği üçüncü parti ödeme aracında hesabınızı oluşturun.
  3. Ardından banka hesabınızdan üçüncü parti hesabınıza ve sonrasında borsa hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirin.
  4. Sonrasında yatırdığınız para ile borsalarda DAI alımı yapabilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaları, size hem düşük komisyon ücreti ödemenizi sağlar hem de kolayca nakit transferleri sağlayarak kripto para alımınızı kolaylaştırır. Bu sayede kredi kartı işlemleri gerçekleştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca üçüncü parti uygulamalarında para yatırma işlemlerinizin reddedilme olasılığı yoktur.

EFT/Havale İşlemleri ile DAI Satın Alma

EFT/Havale işlemleri aracılığıyla DAI satın almak için, ilk olarak borsaların para aktarma sekmesine gitmeniz gerekir. Ardından bankadaki TL hesabınızı tanıttıktan sonra borsa hesabınıza fon aktarmanız gerekir. Fonlarınızı aktarma tamamlandıktan sonra borsalar üzerinden alım gerçekleştirebilirsiniz. Fonlar aktarıldıktan sonra banka ve borsa size bilgilendirme maili yollar. Bilgilendirme mailini aldıktan sonra DAI token’larını farklı bir kripto para alıp dönüştürebilirsiniz.

DAI Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

DAI’yı kim geliştirdi?

DAI, açık kaynaklı olacak şekilde Maker Protocol tarafından geliştirildi.

DAI fiyatı neye göre belirleniyor?

DAI fiyatı ABD dolarına endeksli olduğu için fiyatında herhangi bir değişimin çok etkilemeyeceğini söyleyebiliriz.

DAI nasıl üretiliyor? DAI nasıl kazanılır?

DAI üretimi, Maker Protokolünde akıllı kontratları aracılığıyla gerçekleşir. Akıllı kontratlarda DAI’ın değeri ABD dolarına endeksli olduğu için DAI üretimi talebin artması durumunda ve DAI’ın 1 doların üzerine çıkması durumunda gerçekleşir. Onun dışında ödemeleri DAI olarak almanız gerekir. Ödemeleri alabilmek için online cüzdanınızın olması ve adresinizi başkaları ile paylaşmanız gerekir.

DAI (DAI) almak için en az kaç Türk Lirası gerekir?

Kripto para borsaları, DAI almak için herhangi bir üst sınır koymaz. Ama borsalar, komisyon oranları, likidite sağlama ve karlılıklarına göre koyacağı miktarlar değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden herhangi bir borsada hesap açmadan önce minimum yatırma gereksinimlerine bakmanızı öneririz. Ama borsalar, birim başına kripto para fiyatı düşük olan coin’ler için en az 10 adet satın almanızı ister.

DAI’larımı hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Kripto para borsalarında DAI’larınızı satıp kolayca paraya çevirebilirsiniz. Bunun için al-sat kısmına tıklayıp DAI satış emrini verdikten sonra istediğiniz para birimine çevirebilirsiniz.

Satın aldığım DAI’larımı nasıl saklayacağım?

DAI’larınızı borsa hesaplarınızda, online cüzdanlarda veya soğuk cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Eğer çok sık alım satım işlemi yapacaksanız, borsada tutmanız en iyi seçenek olacaktır. Satın aldığınız DAI’larınızı  Ethereum tabanlı cüzdanlar da tutabilirsiniz.

DAI ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

DAI ile ilgili son dakika gelişmelerini, kripto para haberlerini BTCHaber üzerinden takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.044 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 294.042,04 TL 6,70%
ethereum
Ethereum (ETH) 18.727,16 TL 8,41%
tether
Tether (USDT) 8,55 TL 0,37%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.607,94 TL 7,55%
cardano
Cardano (ADA) 10,60 TL 7,55%
xrp
XRP (XRP) 5,28 TL 6,27%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,55 TL 0,05%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,72 TL 7,64%
polkadot
Polkadot (DOT) 119,60 TL 11,10%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,55 TL 0,23%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap