bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,672.13 2.60%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,797.62 0.76%
bnb
BNB (BNB) $ 601.15 2.35%
solana
Solana (SOL) $ 171.84 3.42%
xrp
XRP (XRP) $ 0.530433 0.58%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.464733 3.72%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.158856 4.99%

Telegram’da kripto ödeme dönemi başladı

Telegramda kripto odeme donemi basladi

Kripto paraların ödeme endüstrisindeki kullanımı yaygınlaşıyor. Bulut tabanlı mesajlaşma uygulaması Telegram‘da kripto paralar ile ödeme dönemi başladı. Buna göre Wallet botu aracılığıyla Bitcoin (BTC), USDT ve TON uygulama içi ödemelerde kullanılabilecek.

Telegramda kripto odeme donemi basladi22

Telegram’da işletmelere kripto ile ödeme yapılabilecek

Bitcoin gibi kripto paraların ticaretine olanak tanıyan Telegram botu Wallet, The Open Network (TON) blockchain’ine dayalı ödeme çözümü başlattı. Wallet Pay hizmeti, kullanıcılar ve perakende işletmeler arasında kripto ödeme işlemleri sağlayacak. Ödemeler doğrudan Telegram arayüzünden yapılabilecek. Ödemelerde Bitcoin (BTC), USDT ve TON kullanılabilecek.

Wallet, yeni ödeme özelliğinin cüzdan hizmeti tarafından desteklenen tüm ülkelerde kullanılabileceğini açıkladı. Açıklamada, ABD ve Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara listeye alınan ülkeler dışında çoğu ülkede kullanılabileceği bildirildi. Wallet Pay, kara listede bulunan İran, Myanmar ve Kuzey Kore gibi ülkelere hizmet vermiyor.

İşletmeler, yeni özelliği kullanmak için başvurmadan önce yasal düzenlemelere ilişkin bilgi sahibi olması gerektiği konusunda uyarıldı. Kripto ödeme yasağı ülkeler arasında Rusya, Endonezya, Vietnam, İran ve Mısır gibi ülkeler bulunuyor. Rusya, Hindistan’dan sonra en fazla Telegram kullanıcısına sahip ülke olarak görülüyor. Endonezya, Mısır ve Vietnam da ilk 10 içerisinde yer alıyor. Wallet Pay‘den yapılan açıklamada, platformun ödeme özelliğini ilk olarak hangi işletmelerde test edileceğinin henüz belirlenmediği bildirildi. Açıklamada, işletmeler için henüz KYB prosedürlerinin devreye alınmadığı aktarıldı.

Wallet yetkilisi, şirketin operasyonlarının Telegram‘dan bağımsız olduğunu da vurguladı. Ödeme hizmeti, özel bir Telegram botu veya resmi Wallet Pay web sitesi aracılığıyla kullanılabilir. Ödeme sağlayıcısı, 700 milyondan fazla Telegram üyesinin sadece 2 milyonunun cüzdan hizmetlerini kullandığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala