MetaMask’e StarkNet Nasıl Eklenir?

metamask starknet ekleme

MetaMask’e StarkNet katman-2 çözümü eklenemez çünkü Alpha Mainnet henüz MetaMask tarafından desteklenmiyor. StarkNet’i kullanmak için 200 bini aşkın kullanıcısı bulunan Argent X‘in kripto para cüzdanını tercih edebilirsiniz.

argent wallet starknet cuzdani

StarkNet Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kullanıcıların StarkNet, ZK-Rollup’ıyla etkileşime girebileceği tek cüzdan şu an için Argent X cüzdanı. 200 bini aşkın kullanıcısı bulunan ve Argent ekibi tarafından geliştirilen Argent X’in yatırımcıları arasında Paragim, Index Ventures ve StarkWare Labs gibi önde gelen isimler yer alıyor.

Argent X cüzdanı şu anda Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar tarafından destekleniyor. Argent X’i tarayıcınıza eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Argent X Wallet sayfasını ziyaret edin ve tarayıcı eklentisini indirin.
  2. Hesabınızı oluşturun ve şifrenizi belirleyin.
  3. Kurtarma kelimelerinizi güvenli bir yere not alın. Artık Argent X’i kullanmaya hazırsınız!

StarkNet’te Hangi Uygulamalar Var?

StarkNet son dönemde ciddi bir popülariteye ulaşan katman-2 ölçeklendirme çözümlerinden bir tanesi. Alpha Mainnet üzerinde piyasaya sürülen StarkNet’te 10KSwap, AmanacNFT, Brine Finance, Braavos, Early Starkers, Dope Wars ve birçok merkezsiz uygulama yer alıyor. StarkNet’e Türk kripto para topluluğunun da büyük ilgi gösterdiğini belirtelim.

starknet ekosistemi uygulamalari

Starknet Ecosystem sayfasını ziyaret ederek StarkNet ağındaki denetlenmiş ve güvenli merkezsiz uygulamaların güncel listesine ulaşabilirsiniz.

StarkNet Nedir?

StarkNet Ethereum için geliştirilmiş katman-2 ölçeklendirme çözümüdür ve daha hızlı ve ucuz işlemlere olanak sağlamak için ZK-Rollup’ları kullanır. StarkNet Ethereum ana ağında 30’dan fazla uygulama ile aktif olarak çalışıyor. StarkNet’in yatırımcıları arasında, Paragim, Index Ventures ve StarkWare Labs gibi önde gelen isimler yer alıyor.

ZK-Rollup’lar, zincir üzerinde depolanması gereken veri yükünü azaltmak için Sıfır Bilgi Kanıtlarını kullanan bir katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. ZK-Rollup’lar, Ethereum ana ağının güvenliğini korurken daha ucuz ve daha hızlı işlemlerle olanak sağlıyor. Zero Knowledge Proofs olarak da bilinen Sıfır Bilgi Kanıtları ayrıca zincir üzerinde işlemlerin cüzdan kimliklerini herkese açık olarak göstermeyerek kullanıcıların gizliliğini sağlar.

StarkNet hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşmak için “StarkNet Nedir” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala