bitcoinBTC/USD
$ 62,971.87 6.73%
ethereumETH/USD
$ 3,515.27 6.57%
cardanoADA/USD
$ 0.691146 10.43%
xrpXRP/USD
$ 0.59682 2.67%
bnbBNB/USD
$ 410.63 1.07%
solanaSOL/USD
$ 129.53 15.99%
avalanche-2AVAX/USD
$ 43.08 8.46%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.129416 32.90%
tronTRX/USD
$ 0.142648 0.28%
chainlinkLINK/USD
$ 20.20 4.81%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.05 1.68%
aptosAPT/USD
$ 11.95 0.49%
arbitrumARB/USD
$ 2.01 6.06%
optimismOP/USD
$ 3.91 3.93%

Paylaş

Chia (XCH) Nedir?

chia coin nedir

Chia, Bitcoin’in Proof-of-Work fikir birliği algoritması yerine, sabit disklerdeki depolama alanını kullanan yeni bir “Proof of Space’i modelini kullanıyor.

  • Chia, “Proof of Space and Time” adlı yeni bir fikir birliği algoritmasını kullanan kripto para birimi.
  • İşlem gücü kullanılarak madencilik yapmak yerine, sabit disklerdeki depolama alanı kullanılarak “çiftçilik (farming)” yapıyor.
  • Özellikle son dönemde kripto para madenciliğinin çevreye verdiği zarar, ana akımın gündeminde. Tüm eleştiri okları lider kripto para birimi Bitcoin tarafından kullanılan Proof-of-Work fikir birliği algoritmasına çevrilmiş durumda.

Chia bir blok zinciri, dijital para birimi ve akıllı işlem platformu. Sınır ötesi ödemeleri, emanet (escrow) hizmetlerini ve kurumsal saklama işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

BitTorrent‘in yaratıcısı Bram Cohen tarafından geliştirilen Chia, 2017 yılında geliştirilmeye başlandı. 2021 yılının Mayıs ayında kullanıma sunulan Chia, Andreessen Horowitz ve Galaxy Digital gibi büyük isimlerin desteğini aldı.

Bram Cohen Chia
Chia (XCH) kurucusu Bram Cohen. Kaynak: Google

Chia’nın “Bitcoin’den daha hızlı, yapılandırılabilir bir uluslararası ticari banka” yaratmak gibi iddialı planları var.

Chia, Proof of space and time fikir birliği algoritması nedeniyle diğer kripto para birimlerinden ayrılıyor.

Bunu biliyor muydunuz? Chia, BitTorrent’in mucidi Bram Cohen tarafından geliştirilmiştir.

Chia nasıl çalışıyor?

Chia benzersiz bir fikir birliği mekanizması kullanıyor. Bitcoin işlem gücüne dayalı bir Proof-of-Work modeli, Flow ve Cosmos Proof-of-Stake kullanırken, Chia “proof of space and time fikir birliği algoritması kullanıyor.

Güçlü bilgisayarların matematik problemlerini çözmek için yarışması yerine Chia, sabit diskler (HDD’ler) ve katı hal sürücüleri (SSD’ler) üzerindeki alanı ve bir piyango mekaniğini kullanıyor.

Chia’yı (XCH) özel kılan ne?

Chia’nın uzay ve zaman kanıtı modelinin temel avantajı, Bitcoin gibi iş kanıtı kripto para birimlerinden daha çevre dostu olmasıdır.

Bitcoin, madencilerin işlem gücü (ve buna bağlı olarak elektrik) yatırımı yapmasını gerektirdiğinden, madenciler arasında bir silahlanma yarışını teşvik etti. Bitcoin ağının toplam elektrik tüketimi şu anda bazı ülkelerinkinden daha fazla. Nisan 2021’de Çin’deki bir kömür madeninin sular altında kalması ve bunun Bitcoin madencilik endüstrisi üzerindeki etkisi de kripto paranın fosil yakıtlara olan bağımlılığının devam ettiğini gösterdi.

XCH token nedir?

XCH, Chia Network’ün yerel token’ıdır. İşlemler için ve kullanıcılara teşvik olarak ödüller sağlamak için kullanılır.

Chia (XCH) yorumları

Chia’nın dikkat çekici bir lansmanla piyasaya sürüldü.

Henüz piyasaya sürülmeden önce dahi Güneydoğu Asya’da sabit disk sıkıntısına neden olduğu bildiriliyordu.

O dönemde Chia ağı yaklaşık 600 petabayt büyüklüğündeydi; 2021 yılının Mayıs ayı itibariyle 10 eksabayta ulaşmıştı. Ethereum madencilerinin neredeyse üretilen GPU’ların hepsini satın alması gibi, Chia çiftçileri de sabit diskleri satın almak için birbirleriyle yarışıyordu.

Chia Network başkanı Gene Hoffman bu nedenle “kısa vadeli tedarik zincirini yok ettik” itirafında bulundu.

Elbette bu durum sabit disk üreticilerinin işine yaradı. Sabit disk fiyatları bir anda arttı ve üreticilerin hisse senetleri beklenmedik seviyelere yükseldi.

Şu anda Chia madencilik hesaplama (Chia mining calculator) aramalarının Google’da yüksek hacimlere sahip olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte “Chia coin – ekşi” aramalarındaki yükseliş de Türk yatırımcıların projeye olan ilgisini gösteriyor.

Bu yazımızda Chia coin yorumlarından Chia coin kaç TL, kaç dolar, ATH ve ATL seviyelerine kadar kapsamlı detaylara yer verdik. Proje hakkında daha fazlasını öğrenmek için Chia coin web sitesine göz atabilirsiniz.

Chia (XCH) coin kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Chia Coin 1.258,02 TL‘den işlem görüyor. Chia fiyatı son 24 saat içerisinde değişim gösterdi. Chia token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise dolar, toplam piyasa değeri ise dolar seviyesinde.

Chia (XCH) coin kaç dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Chia token dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle Chia token tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 1.645,12 dolarla kaydetti. Bununla birlikte Chia token yılın en düşük seviyesini ise 26,27 dolarla belirledi.

Chia (XCH) coin grafiği

Anlık olarak güncellenen Chia coin grafiği üzerinden canlı verileri takip edebilirsiniz. İşte Chia coin’in son 24 saatte kaydettiği en yüksek ve en düşük fiyat seviyeleri.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi.Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor.Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor.Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor.Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala