Amazon’un Alexa Başkanından Yapay Zekâ Açıklaması

amazonun alexa baskanindan yapay zeka aciklamasi

Son dönemde ChatGPT ile yapay zekâ botları popülerliğini artırmaya başladı. Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Amazon’a bağlı olarak çalışmalarına devam eden Alexa’nın başkanı şirketin yapay zekanın ön saflarında yer aldığını belirtti.

Alexa Başkanına Göre Amazon Yapay Zekâ Alanında Ön Sıralarda

Amazon Alexa’nın başkanı, şirketin Silikon Vadisi’nde hızla yayılan ve Microsoft ile Alexa arasında yaşanan yapay zekâ mücadelesinin tam ortasında olduklarını ifade etti. OpenAI’nin ChatGPT’si geçtiğimiz yılın sonlarında viral hale gelmesiyle birlikte teknoloji şirketleri arasında yapay zekâ alanındaki çalışmalar hızlandı. Bu durum Amazon gibi şirketlere üretken yapay zekâ konusunda kendi yeteneklerini sergilemesi noktasında da baskılara neden oldu. Amazon’un şimdiye kadar pazara en büyük girişi ise bulut müşterileri için bir yapay zekâ hizmeti oldu.

amazonun alexa baskanindan yapay zeka aciklamasi 2

Amazon‘un kıdemli başkan yardımcısı ve Alexa’nın başkanı Rohit Prasad, e-perakendecinin, insanların metin tabanlı sorguları yaratıcı ve kapsamlı yanıtlara dönüştürmesine olanak tanıyan üretken yapay zekayı kaçırdığını düşünmenin yanlış olduğunu dile getirdi. Rohit Prasad açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Alexa uzun zamandır yapay zekanın ön saflarında yer alıyor. Kültürel ve zamanın ruhunun bir parçası olduk ve bu yavaşlamadı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
545.838,37 TL 2,97%
ethereumETH/TRY
37.629,44 TL 2,24%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.183,50 TL 2,02%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,16%
xrpXRP/TRY
10,26 TL 1,65%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 1,76%
staked-etherSTETH/TRY
37.608,09 TL 2,25%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 2,18%
matic-networkMATIC/TRY
17,84 TL 2,69%
Bağlantıyı kopyala