WazirX, Kara Para Aklama Suçlamasıyla Karşı Karşıya

wazirx kara para aklama suclamasiyla karsi karsiya

Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından birisi olan WazirX, kripto yoluyla 350 milyon dolar aklamakla suçlanıyor. Kripto para borsası WazirX’in kurucularının ülkeyi çoktan terk ettiği aktarılıyor.

Binance’in Sahibi Olduğu WazirX’te Kara Para Aklama Soruşturması

Economic Times’ın haberine göre, Binance’in sahibi olduğu WazirX, 350 milyon doları aşan kara para aklama şüphesiyle Hindistan’da soruşturma altında. Son dönemde kripto para birimlerine karşı yaptırımlarını artıdan Hindistan, ülkenin en büyük kripto para borsasına dava açılmış durumda. Davanın konusu, 350 milyon dolara eşdeğer 27.9 milyar rupi değerindeki kripto işlemlerinin gizlenmesi. Dava ayrıca, WazirX’in sahibi olan ve davayı başlatan gizli işlemlerin alıcısı olan Binance isimli başka bir büyük kripto para borsasını da içeriyor. WazirX kripto para borsası 2019 yılında dünyanın en büyük kripto para borsası Binance tarafından satın alınmıştı.

wazirx kara para aklama suclamasiyla karsi karsiya 2

350 milyon dolarlık kara para aklama davasına ek olarak, WazirX, ayrıca yabancı müşterilere ticaret altyapısına erişim sağlamak ve Hindistan’da KYC ve AML ilkelerini uyarında yasak olan diğer kripto para borsaları aracılığıyla müşteri hesaplarına para yatırmalarına izin vermekle suçlanıyor. Son olarak Hindistan’da faaliyet gösteren WazirX’in iki kurucusu olan Siddharth Meron ve Nishal Shetty’nin borsanın aktif yönetiminden çekilerek Nisan ayında Hindistan’dan ayrılmış durumda.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.606,27 TL 7,48%
ethereumETH/TRY
31.268,78 TL 6,07%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
17,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.099,31 TL 8,16%
binance-usdBUSD/TRY
17,98 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 8,87%
cardanoADA/TRY
8,48 TL 13,00%
solanaSOL/TRY
653,16 TL 11,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 13,62%
Bağlantıyı kopyala