Waves (WAVES) Nedir?

Waves platformu, geliştiricilerinin dijital varlıkların yönetimini içeren günlük uygulamalarda blok zincirinin yavaş uygulanması olarak algıladıkları şeye bir çözüm olarak kuruldu. Aşağıdaki sorunların çözülmesi koşuluyla, blok zinciri benimseme sürecinin hızlandırılacağına ve daha fazla alanı kapsayacak şekilde yapılacağına inanıyorlar.

Blockchain’in ve dijital varlıkların “tokenleştirilmesi” yoluyla değer aktarımını sağlama konusundaki ana görevi, genellikle akıllı sözleşmelere odaklanma gibi diğer hususlar tarafından gölgede bırakılır. Waves platformu, dünyanın herhangi bir yerinde hangi fiat veya kripto para birimi baskın olursa olsun, kripto platformlarında çeşitli dijital varlıkları tokenleştirmeyi, satın almayı ve satmayı kolaylaştırmak istiyor.

ICO’lar, blok zinciri projesinin başlatılmasının önemli bir bileşenidir, ancak bunların yaratılması pek kolay bir süreç değildir. Waves projesinin ana satış noktalarından biri, ilk madeni para tekliflerini (ICO’lar) düşük maliyetli ve kullanıcı dostu bir şekilde başlatmak için bir platform olma niyetidir.

Waves Ne Zaman Çıktı?

2016 yılında başlatılan Waves projesi, özel belirteçlerin oluşturulması için bir blok zinciri platformundan, akıllı bir sözleşme çözümünden ve Waves DEX adlı özel bir merkezi olmayan değişimden oluşan bir ekosisteme dönüştü.

Waves Nasıl Çalışır?

Proje lansmanlarını takiben token ticareti süreci, çeşitli kripto para borsalarında genellikle yetersiz desteklenir. Waves platformu, kullanıcılarının Waves tokeni veya Waves platformunda oluşturulan diğer herhangi bir token için ana kriptolarını takas etmelerine olanak tanıyan Waves merkezi olmayan borsasını (DEX) içerir. Ayrıca USD veya EUR gibi fiat para birimlerine geçiş kapısı görevi görür.

Blockchain’in daha hızlı, ölçeklenebilir ve merkeziz olması gerekiyor. Bunu geliştirmek için Waves projesi, platformun verimini artırırken blok oluşturma sürelerini hızlandıran ve gereksiz çatallanma potansiyelini azaltan Waves-NG protokolünün uygulanmasını içerir.

Akıllı sözleşme mekanizmaları, çeşitli varlıklarla başa çıkmak için optimize edilmelidir. Waves platformu, “akıllı varlıklar” ve “akıllı hesaplar” gibi kategorilerin oluşturulmasını sağlayan RIDE adlı özel akıllı sözleşme dilinin önerilen uygulamasıyla bunu kolaylaştırmayı teklif ediyor.

wasss

Waves Platformunda Özel Tokenler

Özel token oluşturma için Waves platformu, blok zincirindeki çeşitli kullanım durumları için çok yönlü bir çözüm olmayı hedefliyor. Bu sürecin kalbinde, gerçek dünya varlıklarının blok zincirindeki adreslerle ilişkilendirilmesi yoluyla yönetimini içeren “renkli kripto para” yöntemi vardır. Waves platformunda oluşturulan tokenler, fiat para birimlerine ve tahviller, fikri mülkiyet, hisse senetleri vb. gibi diğer gerçek varlıklara sabitlenebilir.

  • Bu nedenle, özel olarak oluşturulan tokenlerin kullanım durumları şunları içerebilir:
  • Belirli bir proje dahilinde mal ve hizmetler için bir ödeme aracı haline getirmek isteyen işletmeler tarafından özel dijital para birimlerinin oluşturulması.
  • Projeler için kitle fonlaması sağlama. Özel tokenler oluşturmak, tokenler bir ICO’ya katılan kullanıcıların ve yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirildiğinden, değeri daha kolay aktarabilmek anlamına gelir.
  • Özel olarak oluşturulmuş tokenler, merkezi olmayan oylama modelinde hisse olarak veya derecelendirme sisteminin bir parçası olarak da kullanılabilir.
  • Token tabanlı ödüller içeren bir müşteri sadakati veya indirim planları başlatmak. Örneğin, Waves platformunun yardımıyla 2017 yılında Rusya’da piyasaya sürülen Whoppercoin ile Burger King’in yaptıklarını ele alalım. Sadakat programının bir parçası olarak Burger King’in müşterilerine, restoranlarda harcadıkları her ruble için bir Whoppercoin verildi.

Waves Nasıl Yönetilir?

Waves platformu hem token oluşturmayı hem de blok zincirindeki yeni işlemlere “ekler” gibi transferler yapmayı desteklemek üzere tasarlanmıştır. Bu, hard fork’larla uğraşmak zorunda kalma riskini beraberinde getiren, mevcut bir ağa yeni işlem türleri eklemeyle ilgili sorunu aşmak için yapılır. Bunun nedeni, bir ağın istemci yazılımının bu işlemleri desteklemek için güncellenmesi gerektiği gerçeğidir.

Waves platformunun bununla mücadele etmek için yaptığı şey, yeni işlemleri eklentiler olarak ele almaktır, yani onları yönetmek için kullanılan istemci yazılımının “çekirdeği” olarak ele alınmazlar. Bunun yerine, bu yeni işlem türleri, istemci yazılımının “uzantıları” olarak ele alınır; bu kullanıcıların uygun eklentilerin kurulu olmamasına rağmen, bunları aktarabileceği ve ağın işlemlerinde yer alabileceği anlamına gelir. Üçüncü taraf geliştiricilere çoğu kullanıcının aşina olduğu uygulama mağazalarına benzeyen bir ortamda yeni işlem türleri oluşturma ve sunma esnekliği sağlar.

waves 1
Sırasıyla piyasa değeri, DeFi’da kilitli değerler, günlük işlem sayısı ve toplam işlemler.

Waves ile Özel Tokenler Nasıl Oluşturulabilir?

Waves platformu, birkaç dakika içinde tamamlanabilen esnek ve hızlı bir token oluşturma süreci olarak tanımladığı şeyi sunar. Süreç, Waves geliştiricilerinin kullanıcının teknolojik uzmanlığa sahip olmasını gerektirmeyeceğine söz vererek, mümkün olduğunca akıcı olacak şekilde tasarlanmıştır:

1) Öncelikle WavesLite uygulamasını indirmeniz veya doğrudan Waves web sitesine gitmeniz ve Waves cüzdanını aramanız gerekir.

2) Token Oluşturma seçeneğinin seçilmesi, token adı ve açıklaması, oluşturulan tokenlerin planlanan tedariki, ondalık sistem vb.

3) Bu ayarlar yapıldıktan sonra tokeninizi gönderebilir veya tüm süreci yeniden başlatabilirsiniz.

Özel yapım bir token oluşturmak ve Waves borsasına erişim elde etmek için Waves platformundaki bir kullanıcının 1 WAVES tokeni (WAVES) ayırması gerekirken, fon transferi için minimum ücret 0,001 WAVES’tir. 2018’in sonlarından itibaren, Waves’in yardımıyla binlerce özel tokenler oluşturuldu.

Bu özellik, Waves platformunun, güçlü yönlerine odaklanarak yenmeyi umduğu Ethereum gibi rakiplerle baş başa kalmasını sağlar:

  • Token oluşturmak için akıllı sözleşmelere gerek yoktur.
  • Programlama veya BT geçmişi gerekmez
  • Kod denetimi, bakım ve izlemeye gerek yoktur
  • Tokenler, Waves’in DEX borsasında hemen alınıp satılabilir.

Waves Merkezsiz Borsasının (DEX) Rolü

Waves’in merkezsiz borsaları DEX, platform ekosisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, platformun token oluşturma yeteneklerini desteklemek ve garantili anonimlik ile temel ticaret işlevleri sunmak için tasarlanmıştır. Yeni başlayanlar için, bu merkezi olmayan borsadaki kullanıcıların jetonları doğrudan cüzdanlarında saklanır ve merkezi borsalarla ilişkili hack risklerini azaltır. Benzer şekilde, borsa yöneticilerinin yetkisi de merkezi değildir, yani bir kişinin fonlarının dondurulması veya alım satım ve çekme kapasitelerine sınırlama getirilmesi gibi durumlarda, kullanıcıların fonlarına keyfi olarak herhangi bir yaptırım uygulanamaz.

waves1

DEX borsası, siparişlerin gereksinimleri karşılandıktan sonra token değişiminin yönetimi için olduğu kadar alım satım siparişleri için otomatik bir eşleştirme sistemi uyguladı. DEX platformunun çöpçatanlık yazılımı açık kaynaklı olduğundan, ağdaki düğümler kendi çöpçatanlık sistemlerini uygulayabilir ve alım satım işlemleri karşılığında Waves tokenleri kazanabilir.

Waves (WAVES) Nasıl Alınır?

Waves oldukça popüler kripto paralar arasında. Ekin ayı itibariyle kripto para piyasasında piyasa değerine göre 52. sırada bulunuyor. Dolayısıyla birçok popüler borsada listelenmiş durumda. WAVES tokenleri Binance üzerinden satın alınabilir. USDT, BTC, Binance Coin, Ethereum gibi birçok popüler token karşısında listelenmiş durumda.

Waves (WAVES) Fiyatı Nedir?

Waves nedir, Waves fiyatı, Waves’in piyasa değeri, Waves, kaç tl, Waves kaç dolar, Waves en düşük fiyatı, Waves tüm zamanların en yüksek seviyesi, son 24 saatteki işlem hacmi ve daha fazlası. İşte bilmeniz gerekenler.

Waves (WAVES) Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 WAVES $ 21.01 dolardan işlem görüyor. 2021 yılının Ekim ayı itibariyle WAVES tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 35 dolarla kaydetti. Bununla birlikte WAVES’de yılın en düşük seviyesini ise 2 dolarla belirledi.

Waves (WAVES) Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 WAVES 282,57 TL TL’den işlem görüyor. WAVES fiyatı son 24 saat içerisinde -2.17% değişim gösterdi. WAVES Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 114,765,141 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 2,097,940,168 dolar seviyesinde.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 720.968,58 TL 5,83%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.971,54 TL 6,92%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.000,76 TL 4,69%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,05%
solana
Solana (SOL) 2.878,39 TL 10,22%
cardano
Cardano (ADA) 21,12 TL 8,89%
xrp
XRP (XRP) 12,48 TL 5,31%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,06%
polkadot
Polkadot (DOT) 453,91 TL 6,44%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,70 TL 4,95%
Bağlantıyı kopyala