Vitalik Buterin’den Ethereum 2.0 Balinaları için Çözüm Önerisi

Vitalik Buterinden Ethereum 2.0 Balinalari için Çözüm Önerisi

Ethereum 2.0 başta NFT ve DeFi sektörü olmak üzere kripto sektörünün dört gözle beklediği en önemli gelişmelerden bir tanesi. Ancak bu sisteminde kullanıcılarını endişelendirdiği bazı konular bulunuyor. Bunlardan en önemlisi şüphesiz Ethereum 2.0 ile birlikte gelecek olan Proof of Stake konsensüs mekanizması. Öyle ki ETH 2.0’a geçiş hızlanırken ağın meraklıları ETH 2 staking’in balinaların egemenliğinden korunup korunamayacağı konusunda endişeli. Ancak Vitalik Buterin’in bu konuda bir planı var.

Vitalik Buterin’den Ethereum 2.0 Balinalarına Çözüm

Ethereum halin hazırda büyük çoğunluk ile Proof of Work konsensüs mekanizması ile yürütülüyor. Bu yapıda her bir blokta iş ispatı için yüksek işlem gücü gerektiren hash fonksiyonları talep ediliyor ve bu da geniş persfektiften verimliliği büyük ölçüde düşürerek ölçeklenme sorunlarına neden oluyor. Ancak Ethereum 2.0’da bu durum tamamen değişiyor. Öyle ki konsensüs yapsını PoS’a doğru geliştiren ETH 2.0 stake edilen varlıları teminat gösteren doğrulayıcılar tarafından korunuyor. Fakat burada bir sorun baş gösteriyor. Dev Ethereum 2.0 balinaları bu durumu kendi çıkarlarına kullanabilir mi?

Yine benzer bir edişe ile kaygılanan ve Ethereum Beacon Chain topluluğunun bir aktivisti olan (takma adıyla) Superphiz.eth, yaklaşmakta olan ETH2 ağındaki merkezileşme konusundaki endişelerini paylaşmak için Twitter’a gitti.

Diğer taraftan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ise bu limit için ‘ekonomik’ motivasyon öneriyor. Buterin’e göre ağın yüzde 15’inden fazlasını kontrol eden stake havuzların katılımcıları ücretlerini artırmalı. Böylelikle havuzların payı tekrar yüzde 15’in altına düştüğünde, ücretler tekrar normal seviyelere düşürülebilir. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
455.017,22 TL 2,32%
ethereumETH/TRY
31.094,05 TL 3,38%
tetherUSDT/TRY
15,46 TL 0,23%
usd-coinUSDC/TRY
15,49 TL 0,16%
binance-coinBNB/TRY
4.440,55 TL 3,22%
xrpXRP/TRY
6,47 TL 2,91%
binance-usdBUSD/TRY
15,55 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
8,01 TL 7,73%
solanaSOL/TRY
746,17 TL 8,27%
polkadotDOT/TRY
166,52 TL 2,81%
Bağlantıyı kopyala