bitcoinBTC/TRY
1.598.221,03 TL 1,12%
ethereumETH/TRY
91.763,31 TL 1,49%
tetherUSDT/TRY
30,95 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
11.682,84 TL 6,24%
solanaSOL/TRY
3.251,04 TL 3,18%
xrpXRP/TRY
16,96 TL 2,70%
staked-etherSTETH/TRY
91.819,26 TL 1,26%
usd-coinUSDC/TRY
30,95 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
18,50 TL 3,96%
avalanche-2AVAX/TRY
1.160,25 TL 2,70%

Paylaş

Vitalik Buterin, ‘Yapılmayan Yollar’ı Anlattı

vitalik buterin yapilmayan yollarii anlatti

Ethereum, piyasa değeri açısından dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi. Ethereum’un arkasında ise yaptığı çok şeyle gündem olan Vitalik Buterin yer alıyor. Buterin kısa süre önce bir makale yayımladı. Bu makalede, Ether’in nasıl başka bir geliştirme vektörü seçebileceğini ve bugün bildiğimiz halinden farklı bir yere evrileceğini ‘Yapılmayan yolları’ isimli makalesinde anlattı.

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’den Yeni Makale

Ethereum ağı şu sıralar tamamen farklı bir proje haline gelmenin eşiğinde. Merge güncellemesinin ardından ağ tamamen doğrulayıcılara güvenecek. Tabii yeni bir fikir birliği algoritması oluşturmak için gelişticilerin uzun zamandır araştırma yaptığını da unutmamak gerekiyor.

Aslında geliştiriciler, 2013’ten beri var olan ve mevcut protokolün değiştirilmesi için gerçek bir aday olan Nakamoto PoW veya NXT hisse kanıtı gibi alternatifleri kullanabilirlerdi. Ancak, buradaki hedefin NXT’nin yapabileceğinden daha fazlasını başarmak olduğu söyleniyor. Bu yüzden de geliştiriciler daha geniş bir hedefler dizisine odaklandı.

Makalede yer alan bilgiye göre EVM’nin bu versiyonu 2014’te bile piyasaya sürülmeye hazırdı. Ancak geliştiriciler, blok zinciri için önemli olan birçok yeni özellik keşfetti.

Buterin de bu makalede geliştiricilerin EVM’de kaçındığı özellikleri ve işlevleri anlattı. Örnek vermek gerekirse, bir bloğu işleme süresini etkileyeceğinden POST işlem kodu, ALARM ve diğerlerini eklememeye karar verdiler.

U.Today‘e göre vakıf,  LLVM, WASM ve diğerleri gibi mevcut sanal makineleri kopyalayan EVM için tamamen farklı bir yol seçebilirdi. İkinci yol, EVM’yi kendi yapıları ve özellikleri ile üst düzey bir dil yapmaktı. İlk yol, geliştirme sürecini daha da karmaşıklaştıracağı için düşünülmedi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala