Vitalik Buterin Ethereum’un Yeni Yol Haritasını Paylaştı

Vitalik Buterin Ethereumun Yeni Yol Haritasini Paylasti

Ethereum Blockchain ağı 15 Eylül’de başarılı bir şekilde gerçekleşti. Bu geçiş ile birlikte Proof of Stake konsensüs mekanizmasını kullanmaya başlayan Ethereum, yüzde 99.98 daha az enerji tüketmeye başladı. Ancak bu adım Ethereum’un yol haritasının sadece ilk adımı. Vitalik Buterin bu yol haritasının güncel hâlini toplulukla paylaştı. İlk hedef: The Surge.

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Yeni Yol Haritasını Yayınladı

Ethereum Blockchain ağı günümüzde oldukça karmaşık bir hâl almış durumda. Bir tarafta artan DeFi projeler, diğer taraftan ölçeklenebilirlik sorunları derken ağın sürekli olarak gelişmesi bekleniyor. Bu noktada Ethereum geliştiricileri de yoğun bir çalışma içerisinde. Bu noktada Ethereum‘un kurucu ortağı Vitalik Buterin de yeni yol haritasını paylaştı.

Bu yeni yol haritasında Verge, sadece “verkle ağaçları” ile ilgili değil, “doğrulama” ile ilgili hale getirilmiş durumda. Tamamen SNARKed bir Ethereum söz konusu. The Scourge (yeni), güvenilir ve adil bir şekilde tarafsız işlemlerin dahil edilmesini sağlayacak ve MEV sorunlarını çözmeyi hedefleyecek.

Bununla birlikte “End Game” protokolünün gerekli bir bileşeni olarak kuantum geçirmezlik için daha açık bir rol açılacak.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
308.133,47 TL 0,26%
ethereumETH/TRY
22.668,71 TL 0,45%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.828,23 TL 0,34%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,06%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
7,55 TL 0,52%
dogecoinDOGE/TRY
1,95 TL 14,64%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 0,43%
matic-networkMATIC/TRY
16,08 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala