bitcoinBTC/TRY
767.073,48 TL 3,74%
ethereumETH/TRY
47.492,65 TL 3,59%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.977,70 TL 1,60%
xrpXRP/TRY
14,37 TL 1,77%
usd-coinUSDC/TRY
27,40 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
47.560,09 TL 3,83%
solanaSOL/TRY
654,08 TL 11,85%
cardanoADA/TRY
7,29 TL 4,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 1,71%

Paylaş

Vitalik Buterin: DAO’lar Şirketler Değildir

Vitalik Buterin DAOlar Sirketler Degildir

DAO‘lar özellikle kripto toplulukları tarafından oldukça popüler. Özellikle yönetişim alanında sık sık kullanılan bu sistem, şirketlerin de radarına girmiş durumda. Birçok şirket yönetim katmanlarında DAO’lara yer vermek için çalışmalar yürütürken, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Vuterin‘den ilginç bir blog yazısı geldi: DAO’lardan şirket olmaz.

Vitalik Buterin DAOlar Sirketler Degildir 2

Vitalik Buterin’e Göre DAO’lardan Şirket Olmaz

DAO’lar Blockchain teknolojisinin de beraberinde getirdiği merkeziyetsizlik ve doğru oylama gibi birçok yeniliği merkezinde bulunduran oldukça kullanışlı bir çözüm. Gerek otomasyon, gerek yönetişim gerekse lojistik olsun, birçok alanda kullanım için potansiyeli olan DAO‘lar, ne yazık ki son dönemde anlamını yitirmiş durumda. Topluluklar tarafından sık sık DAO adı ile başlatılan topluluklar, genel olarak yönetişim üzerinden ilerlerken, şirketler ise DAO’ları yönetim kollarında kullanmanın yollarını arıyor.

Ancak Ethereum’un popüler yüzü Vitalik Buterin, DAO’ların şirketlere benzememesi gerektiğini düşünüyor. Yakın zamanda paylaştığı bir blog yazıdında DAO’ları konu edinen Buterin, topluluğun bilgeliğine güvenerek alınan azalan seçenekli kararların artan seçenekli kararlardan daha iyi olduğunu savunuyor. Bu nedenle, çeşitli girdilere sahip DAO’ların “çok daha mantıklı” olduğunu savunuyor.

Diğer taraftan hala bazı sorunlar var. Buterin’in işaret ettiği gibi, DAO’lar için asıl zorluk, “istikrar sorununu” çözmek. Bu tür organizasyonlar, asıl grup emekli olduğunda da çalışmaya devam edeceklerinden emin olmalı. Ancak ne yazık ki bu tam olarak mümkün değil.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala