Tornado Cash Kabusu: Tron Kurucusu da Bloke Edildi

Tornado Cash Kabusu Tron Kurucusu da Bloke Edildi24

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanarak kara listeye alınan Tornado Cash, sadece kendisine değil, masum hesaplara da sorun oluşturmaya başlamış durumda. Öyle ki Tornado Cash üzerinden gönderilen 0.1 ETH’ler, hesapların Bloke edilmesine neden oluyor. Gönderim sonrası adresi Tornado Cash ile ilişkilendirilen Tron’un kurucusu Justin Sun, Aave tarafından bloklandı.

Tornado Cash Üzerinden Yollanan Varlıkların Hesapların Bloklanmasına Neden Oluyor

Kripto sektöründe çoğunlukla adını dolandırıcılık ve hack olayları ile duyuran Tornado Cash, en basit tanımı ile bir adres karıştıcı olarak tanımlanıyor. Son dönemde çok fazla saldırı olayının yaşanması ve bu varlıkların Tornado Cash üzerinden aklanması sonrası ABD Hazine Bakanlığı harekete geçti ve Tornado Cash ile ilişikli hesapları kara listeye aldı. Bunun üzerinde ard ardına yaptırım açıklamaları gelirken anonim bir kullanıcı bu durumu kötü bir şekilde kullanıyor. Öyle ki kimliği tespit edilemeyen bir adres, Tornado Cash üzerinden bazı adreslere 0.1 ETH gönderiyor ve akıllı sözleşmeler bu hesapları Tornado Cash ile ilişkilendirdiği için askıya alıyor. Bu durumun mağdurlarından biri de Tron’un kurucusu Justin Sun oldu. Twitter üzerinden durumu paylaşan Sun, Aave tarafından bloke edildiğini paylaştı.

Bu saldırıların önüne oldukça hızlı bir şekilde geçileceği düşünülürken projelerde bu durumun önüne geçmesi isteniyor. Tornado Cash ve Aave’den henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
375.821,91 TL 0,19%
ethereumETH/TRY
25.412,05 TL 0,92%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.485,48 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
9,21 TL 2,42%
binance-usdBUSD/TRY
18,59 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
8,05 TL 0,04%
solanaSOL/TRY
632,65 TL 0,34%
dogecoinDOGE/TRY
1,22 TL 0,44%
Bağlantıyı kopyala