Tayland, Kripto Ticaretinden Sermaye Kazanç Vergisi Alacak

tayland kripto ticaretinden sermaye kazanc vergisi alacak

Bilindiği üzere Tayland, kripto para sektörü üzerindeki düzenleyici duruşunu giderek daha da artırmaya başladı. Yapılan son hamle ise kripto ticareti yapanlara uygulanacak olan sermaye kazancı vergisi oldu. Tayland Maliye Bakanlığı‘na göre; kripto para ticaretinden elde edilen kârlar, artık yüzde 15’lik bir sermaye kazancı vergisine tabi olacak.

Tayland Kripto Kârları Artık Sermaye Kazanç Vergisine Tabi

Bangkok Post’ta yayınlanan bir rapora göre Tayland Maliye Bakanlığı, kripto para birimleriyle uğraşan kişilere bu yıl gelir vergisi beyannamesi verirken, gelirlerini doğru bir şekilde bildirmelerini tavsiye etti. Ayrıca raporda, yeni verginin yatırımcılar ve madencilik operatörleri için geçerli olacağı, ancak kripto varlık borsalarının bu tür vergilerden muaf olduğu belirtildi.

tayland kripto ticaretinden sermaye kazanc vergisi alacak 2

Bunun yanında Tayland Gelir Departmanı, 2021’de ticaret hacmindeki artış ile birlikte, bu yıl kripto endüstrisine yönelik gözetimini güçlendirmeyi planlıyor.

Ayrıca hatırlatmak gerekirse Tayland Merkez Bankası, 2022 yılın ilk yarısına doğru CBDC testlerine başlayacaktı. Ancak, Reuters’ın haberine bu karar ertelendi. Önümüzdeki yılın sonlarında başlayacak olan pilot program, para yatırma, çekme ve transferleri test edecek. Bu testlere 10.000 kullanıcı dahil edilecek.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.210,91 TL 0,39%
ethereumETH/TRY
34.727,37 TL 2,12%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.733,16 TL 1,51%
cardanoADA/TRY
10,23 TL 1,81%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 0,52%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,04%
solanaSOL/TRY
810,54 TL 2,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 9,36%
Bağlantıyı kopyala