SVB İflası: Birçok ABD Bankası Diken Üstünde!

svb iflasi bircok abd bankasi diken ustundefdgbf

ABD’de yaşanan bankacılık krizinin yayılmasından endişe ediliyor. Silicon Valley Bank‘ın iflası, 2008’den bu yana yaşanan en büyük iflas olduğu söyleniyor. Silicon Valley Bank‘ın iflası sonrası Signature Bank da iflas bayrağını salladı. Özellikle bankalar, bir süredir enflasyon sebebiyle merkez bankalarının faiz artırması nedeniyle zor bir duruma düşmüş durumda. Bunun ilk sinyalini ise SVB’nin risk ürününün patlaması ile gördük.

Benzer şekilde Silicon Valley Bank‘ın karşılaştığı durumlarının ardından birçok banka da benze şekilde sallanmaya başladı. SVB bankasının yanında diğer birçok ABD bankası, tıpkı Silicon Valley Bank gibi büyük potansiyel menkul kıymet kayıpları mevcut. Bu bankaların arasında bu durumdan etkilenen bankaların hisselerinin düştüğünü görüyoruz.

ABD’de son günlerde peş peşe üç banka battı: Silvergate Capital, Signature Bank ve Silicon Valley Bank. Bu batışların altında bazı ortak nedenler var. Bunlardan birisi bu kripto para piyasasında yaşanan düşüşler diğeri de bu bankların portföylerinde taşıdığı yüklü hazine kâğıtları. Hatırlatmak gerekirse teknoloji girişimlerine kredi veren Silicon Valley Bank‘ın iflasının perde arkasında yatan neden iflasından iki gün önce 21 milyar dolarlık menkul kıymeti 1,8 milyar dolar zararla satması ve 2,25 milyar dolar sermaye toplamaya çalışmasıydı.

Yani aslında genel çerçevede SVB’nin çöküşünü hazırlayanlar arasında merkez bankası faiz artırımları, müşterilerin nakit sıkıntısı ve tahvil portföyünün zararına satışı…

Tüm bu nedenler birçok banka özelinde de benzerlikler gösteriyor. Özellikle en önemli benzerlik bankların düşen hisseleri. MarketWatch tarafından hazırlanan verilere göre;

Ekran Resmi 2023 03 14 15.08.01

SVB’ninkine benzer kırmızı marj bayrakları kaldıran 10 bankadan oluşan listemize dönersek burada aynı grup, aynı sırada, 31 Aralık itibarıyla toplam öz sermaye yüzdesi olarak negatif AOCI gösteriyor. Yani AOCI‘ı açıklamak gerekirse AOCI özel kalemler olarak listelenen özel kazanç ve kayıplar olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflaslarının yarattığı olumsuz havanın etkisiyle First Republic Bank hisseleri seans öncesi işlemlerde yüzde 64 değer kaybetti. ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank‘ın iflaslarının yarattığı olumsuz havanın etkisiyle First Republic Bank hisseleri seans öncesi işlemlerde yüzde 64 değer kaybetti. 

Benzer şekilde Credit Suisse hisseleri, bugün yüzde 20’nin üzerinde düşüş kaydetti. Bankanın 5 yıllık CDS’leri 574 baz puan ile rekor seviyeye yükseldi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
541.454,92 TL 2,00%
ethereumETH/TRY
34.467,09 TL 3,30%
tetherUSDT/TRY
19,24 TL 0,38%
bnbBNB/TRY
6.499,98 TL 2,51%
usd-coinUSDC/TRY
19,16 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
8,80 TL 19,52%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 13,46%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 5,81%
staked-etherSTETH/TRY
34.465,56 TL 3,55%
matic-networkMATIC/TRY
22,00 TL 4,72%
Bağlantıyı kopyala