Starbucks’tan Venti Web3 Adımı

Starbuckstan Venti Web3 Adimi

Her ne kadar akla sadece kripto para ve DeFi ile gelse de Web3 çok daha geniş bir kavram. Özellikle son dönemde şirketlerin bir vizyonu hâline gelen Web3, beraberinde birçok avantaj getirdiği gibi verimliliği de artırıyor. Bu noktada birçok şirketten önemli adımlar görüyoruz. Bu adımlardan birisi de Starbucks tarafından atıldı.

Starbuckstan Venti Web3 Adimi

Web3 Starbucks’ın Geleceğinde Önemli Bir Rol Oynayacak

Küresel olarak popüler kahve şirketlerinden biri olan Starbucks, uzun bir Blockchain kullanım geçmişine sahip. Şirket ilk olarak 2018’in mart ayında yeni üretim tekniklerinde Blockchain teknolojisine yer vermişti. Birçok bölgede faaliyet gösteren şirketin, üretim, lojistik ve satış aşamalarında önemli veri trafiklerine ihtiyacı olabiliyor. Diğer taraftan bu tür şirketlerin popülerliğini korumak için vizyonlarını da müşterilerine yansıtmaları gerekiyor.

Bu noktada Blockchain ve beraberinde Web3’ü daha da benimseyen Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz kısa bir süre önce Web3’ün popüler ödül programının geleceğinde rol oynayacağını açıkladı.

Schultz, şirketin 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin yaptığı açıklamada, şu detaylara yer verdi:

“Mevcut endüstri lideri dijital platformumuzu yenilikçi yeni yöntemlerle geliştiren, tümü kahve ve en önemlisi sadakat merkezli olmak üzere çok heyecan verici yeni bir dijital girişim üzerinde çalışıyoruz”

Ancak şirketin daha öncesine attığı NFT adımları pek olumlu karşılanmamıştı. Şirketin teknoloji uzmanlarından takma isimli “Mark”, NFT’lerin çevresel etkilerini öne sürerek Starbucks’ın bu adımını eleştirmişti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
560.384,93 TL 0,45%
ethereumETH/TRY
38.434,34 TL 0,74%
tetherUSDT/TRY
20,14 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.302,77 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,55 TL 6,06%
cardanoADA/TRY
7,63 TL 0,37%
staked-etherSTETH/TRY
38.388,40 TL 0,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,15%
solanaSOL/TRY
429,55 TL 3,77%
Bağlantıyı kopyala