Solana’dan ChatGPT Adımı

solanadan chatgpt adimi

Blockchain şirketleri yapay zekâ araçlarını yakından takip etmeye devam ediyor. Blockchain şirketi Solana’dan yeni bir ChatGPT hamlesi geldi.

Solana, ChatGPT Eklentisini Entegre Etti

Solana Blockchain’in arkasındaki şirket olan Solana Foundation, gün içinde yaptığı açıklamada, kullanıcıların Github üzerinden indirebilecekleri bir eklenti ile direkt olarak ChatGPT üzerinden Solana ağıyla etkileşime girmelerini sağlayan açık kaynaklı bir referans uygulaması oluşturduklarını duyurdu.

solanadan chatgpt adimi 2

Solana Foundation açıklamasında, “Solana Labs’ın bu entegrasyonu, yapay zekanın Solana verilerini ve protokollerini anlamayı ve Solana’nın bilgi işlem altyapısı ve DeFi projeleri hakkındaki verileri ortaya çıkarmayı nasıl kolaylaştırabileceğine dair bir referans görevi görüyor.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada ayrıca, eklentinin NFT satın almak, token transferi yapmak, işlemleri incelemek, genel hesap verilerini yorumlamak ve taban fiyatına göre NFT koleksiyonları bulmak gibi çeşitli işlemlerde kullanılabileceği belirtildi. Solana kurucu ortağı ve Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Tüketici odaklı uygulamalar geliştiren her geliştirici, uygulamalarının bir yapay zekâ modeli aracılığıyla nasıl etkileşime gireceğini düşünmelidir çünkü bu, bilgisayarlara ne yapacaklarını söylemek için yeni bir paradigmadır.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
540.764,21 TL 1,23%
ethereumETH/TRY
36.788,34 TL 1,62%
tetherUSDT/TRY
19,86 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.229,85 TL 1,24%
usd-coinUSDC/TRY
19,86 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
9,25 TL 0,86%
cardanoADA/TRY
7,38 TL 0,34%
staked-etherSTETH/TRY
36.754,76 TL 1,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 0,43%
matic-networkMATIC/TRY
17,65 TL 1,49%
Bağlantıyı kopyala