Rusya Merkez Bankası, Kripto Yasaklama Çağrısında Bulundu

rusya merkez bankasi kripto yasaklama cagrisinda bulundu

Rusya Merkez Bankası, “Kripto para birimleri: eğilimler, riskler, önlemler” başlıklı raporda Rusya’nın kripto para birimlerini yasaklaması gerektiğine dair düşüncelerini paylaştı.

Rusya Merkez Bankası’ndan Kripto Yasağı Önerisi

Kısa süre önce Rusya Merkez Bankası tarafından “Kripto para birimleri: eğilimler, riskler, önlemler” başlıklı bir rapor yayımlandı. Raporda, kripto para birimlerinin değişken olduğu ve dolandırıcılık gibi yasa dışı faaliyetlerde yaygın olarak kullanıldığı bilgisi yer alıyor. Ayrıca rapor, insanlara paralarını ulusal ekonomiden çekmeleri için bir çıkış yolu sunarak, onu baltalama ve düzenleyicinin optimal para politikalarını sürdürme işini zorlaştırma riskini taşıyor.

Tüm bu nedenler yüzünden baka ülkenin kripto faaliyeltleri konusunda etkin yasaklara ihtiyacı olduğunu ve bunun için düzenlemeler gerektiğini belirtti.

Bankaya göre;

Özellikle, kripto para birimi ihracı ve Rusya’daki dolaşımının organizasyonu yasaklanmalı.
Yasak; borsalar, tezgah üstü ticaret masaları ve eşler arası platformlar için geçerli olmalı.
Ödemeler için kripto kullanımına ilişkin mevcut bir yasak güçlendirilmeli.
Rus bireyler ve işletmeler tarafından mal, hizmet ve emek satın alma veya satma cezaları getirilmeli.
Rus kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara yatırım yapmasına izin verilmemeli ve kripto para işlemleri için hiçbir Rus finans kuruluşu veya altyapısı kullanılmamalı.

Yasaklar madencilik tarafından da geldi. Düzenleyici raporda, “optimal çözümün” Rusya’da kripto madenciliğini yasaklamak olacağını söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Rusya Merkez Bankası, Kripto Yasaklama Çağrısında Bulundu” için bir yorum

  1. 📌Rusya Merkez Bankası, kripto paralara sahip olmayı yasaklayacak teklifler sunmayacağını açıkladı

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
468.932,11 TL 0,77%
ethereumETH/TRY
31.140,89 TL 1,24%
tetherUSDT/TRY
15,81 TL 0,27%
usd-coinUSDC/TRY
15,83 TL 0,29%
bnbBNB/TRY
4.783,74 TL 2,02%
xrpXRP/TRY
6,54 TL 0,89%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 2,18%
solanaSOL/TRY
811,76 TL 1,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala