Rekabet’ten Elon Musk’a Cezalı Onay

rekabetten elon muska cezali onay

Rekabet Kurumu, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasına cezalı onay verdi. Kripto dünyasının yakından takip ettiği isimler arasında yer alan Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı. Kasım ayında Twitter CEO’su olarak göreve başlayan Elon Musk, radikal adımları hayata geçirmiş ve bazı tepkiler ile karşılaşmıştı. Musk, şirketin 7 bine yakın çalışanının 2 bine düşüşürken, ücretli planı Blue’yu kullanıma almıştı.

rekabetten elon muska cezali onay2

Rekabet Kurumu’ndan Elon Musk’a Ceza

Rekabet Kurumu, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasına yönelik olarak başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı. Kurumdan yapılan açıklamada, Musk’a Twitter’ın devralınmasının Rekabet izni öncesi gerçekleştiği gerekçesiyle idari para cezası verdi. Karara göre Elon Musk‘a 2022 yılında Türkiye’de elde ettiği gelirinin binde biri oranında ceza uygulanacak. Ayrıca kurum, Twitter’ın Musk tarafından devralınması işlemine ‘rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmaması nedeniyle’ izin verdi.

Diğer yandan Elon Musk, geçen hafta yapay zeka imalı bir paylaşım yapmıştı. Musk, “Eskiden kripto parayla uğraşıyordum ama şimdi yapay zekayla ilgilenmeye başladım” ifadelerini kullandı.

ChatGPT‘ye rakip olmak için ekip kurduğu belirtilen Musk, Alphabet’in DeepMind yapay zeka biriminden yakın zamanda ayrılan araştırmacı Igor Babuschkin ile görüştüğü belirtilmişti. Henüz erken aşamada olan proje ile ilgili somut bir planın ortaya konulmadığı belirtilmişti. ChatGPT’nin kurucuları arasında yer alan Musk, 2018 yılında yönetim kurulundan ayrılmıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
540.589,65 TL 2,00%
ethereumETH/TRY
34.412,01 TL 3,30%
tetherUSDT/TRY
19,21 TL 0,38%
bnbBNB/TRY
6.489,60 TL 2,51%
usd-coinUSDC/TRY
19,13 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
8,79 TL 19,52%
cardanoADA/TRY
7,27 TL 13,46%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 5,81%
staked-etherSTETH/TRY
34.410,48 TL 3,55%
matic-networkMATIC/TRY
21,96 TL 4,72%
Bağlantıyı kopyala