Norveç Maliye Bakanından Bitcoin Madencilik Açıklaması

norvec maliye bakanindan bitcoin madencilik aciklamasi

Kısa bir süre önce İsrail ve İsveç ile ortak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi için ortaklık kuran Norveç’te Bitcoin madencilik faaliyetleri için yeni bir açıklama geldi.

Norveç’li Yetkiliden Bitcoin Madencilik Çıkışı

Norveç’in Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum, hükümeti yerli Bitcoin madencilerinden harcadıkları elektrikte daha düşük bir oran ödemelerine izin veren kripto programının kaldırılmaya çağırdı. Vedum’a göre, mevcut piyasa koşulları ve Avrupa’da devam eden enerji krizi sebebiyle böyle bir kararın alınması gerekiyor.

norvec maliye bakanindan bitcoin madencilik aciklamasi 2

Norveç hükümeti 2016 yılında, kripto para madencileri de dahil olmak üzere veri merkezlerinde enerji tüketimlerini daha düşük bir orandan yapılmasını sağlayacak bir dizi enerji avantajı getirmişti. Vedum konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Şu anda elektrik piyasasında veri merkezleri için indirimli oranın 2016 yılında duyurulduğu zamandan tamamen farklı bir durum içindeyiz. Pek çok yerde elektrik arzı tehlike altındayken bu durum enerji fiyatlarının da yükselmesine neden oluyor. Bununla birlikte Norveç’te kripto para birimi projesi üzerinde çalışmalara devam ediyoruz. Bu anlamda toplumun gücüne ihtiyacımız var ve hükümetin Bitcoin madencileri için özel tarifelendirmeyi durdurması gerekiyor.  

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.227,97 TL 1,86%
ethereumETH/TRY
29.855,75 TL 1,85%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
18,85 TL 0,10%
bnbBNB/TRY
5.822,96 TL 2,84%
xrpXRP/TRY
7,55 TL 3,37%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,18 TL 3,06%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,64%
matic-networkMATIC/TRY
21,07 TL 4,68%
Bağlantıyı kopyala