bitcoinBTC/TRY
1.090.783,75 TL 0,32%
ethereumETH/TRY
59.205,00 TL 0,93%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
6.585,35 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
17,52 TL 0,59%
solanaSOL/TRY
1.711,98 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
59.134,37 TL 0,79%
cardanoADA/TRY
10,86 TL 1,75%
dogecoinDOGE/TRY
2,41 TL 3,19%

Paylaş

MEVbot’lar Araştırıldı, Arkasından Zararlı Backdoor Çıktı

MEVbotlar Araştirildi Arkasindan Zararli Backdoor Çikti

Blockchain sektörü oldukça her ne kadar ilk başta basitlik ve güvenlik gibi bir takım avantajları ile öne çıksa da günümüzde ne yazık ki bu yalınlığı bulmak oldukça zor. Öyle ki bir Ethereum geliştiricisi olabilmek için bilmeniz gereken bilgi oldukça fazla. Diğer taraftan bu bilgileri bilenlerin oluşturdukları yapılar zararlı da olabiliyor. Bunun bir örneği ise yakın tarihli bir araştırmada MEVbot‘lar tarafından geldi. Öyle ki MEVbot‘ları araştıran geliştiriciler, bu botların kullanıcıların cüzdanlarından ETH‘lerini almasına izin veren bir Backdoor ortaya çıkardı.

MEVbot’lar Zararlı Backdoor’lar için Kullanıldı

MEVbot’lar veya arbitraj botları olarak adlandırılan bazı akıllı sözleşmeler, geçmiş piyasa bilgilerine dayalı olarak kâr amaçlı alım satım işlemlerini otomatikleştiren programlar olarak tanımlanabilirler. Bu programların avantajları hızlı ve dikkatli olmalarının yanı sıra birçok özelliğe sahip olmalarıdır. Ancak bir takım kötü aktörler bu durumu zararlı bir kimliğe büründürmüşe benziyor.

Öyle Blockchain odaklı siber güvenlik şirketi PeckShield tarafından doğrulanan bir rapora göre, MEV gain olarak adlandırılan Ethereum (ETH) arbitraj botu, fon çalan bir Backdoor aracılığıyla kullanıcılarının fonlarını aktif olarak çekiyor.

İlk olarak Twitter üzerinden takma ismi @monkwithchaos olan biri tarafından tespit edilen durum, kısa bir süre içerisinde dikkat çekti. Peckshield ise en az altı kullanıcının Backdoor saldırısına kurban gittiğini doğruladı. Diğer taraftan sözleşmenin hala aktif olduğu düşünüldüğünde MEVbots’un hâlen büyük bir sorun.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala