bitcoinBTC/TRY
766.196,26 TL 3,59%
ethereumETH/TRY
47.293,91 TL 3,14%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.967,01 TL 1,37%
xrpXRP/TRY
14,34 TL 1,58%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
47.380,26 TL 3,23%
solanaSOL/TRY
652,43 TL 11,77%
cardanoADA/TRY
7,25 TL 3,96%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 1,76%

Paylaş

Metavest; Kolay ve Ulaşılabilir Global Kripto Bankacılık Uygulaması

Türkiye de kripto ve Blockchain odaklı etkinliklerin sayısı günden güne artarken, biz de BTCHaber olarak bu etkinlikleri sizlere aktarmaya devam ediyor. Son dönemin en önemli konularından güvenlik, DeFi ve Web3’ün ele alındığı Metavest etkinliği de bunlardan biri. Sektörden önemli isimlerin yer aldığı etkinlikte birçok konuya değinilirken ana odağımız DeFi oldu.

Metavest’in CEO ve Kurucusu Nafiz Bayındır‘ın konuşması ile başlayan etkinlikte Turan Sert ve Aybars Dorman gibi isimler de yer aldı. Bu noktada ilk konuşulan konu, son dönemde yaşanan saldırılar bu saldırıların sektöre olan etkisiydi.

Özellikle yakın zamanda yaşanan büyük çaplı saldırılar ve Ronin hack’i sonrası çalınan 622 milyon doların ele alındığı konuşmada Turan Sert, bu teknolojilerin henüz oldukça yeni olduğunu ve bu gelişim süreci tamamlanıncaya dek ne yazık ki önümüzdeki dönemde de benzer saldırıları görmeye hazırlı olmamız gerektiğini belirtti.

Diğer taraftan Three Arrows Capital ve Voyager gibi firmaların yaşadığı iflas ve müşterileri mağdur etme kısmına da değinen konuşmacılar, yaşana bu tür kötü olayların sektörün tamamına mâl edilmemesi gerektiğini de vurguladılar.

Konu Web3’e geldiğinde ise kürsel gelişimi ele alan konuşmacılar, Web3’ün oldukça geniş bir tanım olduğunu ve kimi zaman reklam kimi zaman vizyon gösterişi için kullanılan bir terimin altını doldurabilmenin öneminden bahsettiler. Geçtiğimiz dönemdeki teknolojilere baktığımızda yaşanan evrimin en önemli adımlarından biri olarak görülen Web3, etkinlik boyunca da dillerden düşmedi.

Metavest; Kolay ve Ulaşılabilir Global Kripto Bankacılık Uygulaması
Metavest’in CEO ve Kurucusu Nafiz Bayındır

Nafiz Bayındır: Önemli Olan Yaşanan Kötü Olaylardan Ders Çıkartabilmek

Etkinliğin ilerleyen kısmında konuşmacılardan Nafiz Bayındır ve Aybars Dorman ile gerçekleştirdiğimiz röportajlar da oldukça dolu dolu geçti.

Nafiz Bayındır’a DeFi sektörü hakkında görüşlerini sorduğumuzda bize oldukça heyecanlı bir şekilde gelişimi ve potansiyelli anlatırken, yaşanan üzücü olayların sektörde geliştikçe azalarak devam edeceğini belirten Bayındır, yaşanan olaylardan ders almanın en önemli şey olduğunu söyledi.

Mikrofonu Aybars Dorman’a çevirdiğimizde ise çok kısa bir sürece düzenlenen bu etkinliğin oldukça güzel isimlere yer verdiğini belirten Dorman, konu DeFi’da yaşanan saldırılara geldiğinde ise domino taşı benzetmesinde bulundu.

Yaşanan saldırıların yeni başlayan bir hikayenin ilk adımlarından biri olduğunu belirten Aybars Dorman, sektörün ilerleyen aşamalarında bu soruları çözerek en güçlü ve hayatta kalan projelerin önünü açacağını ve başarıların geleceğimizin Web3 dünyasının temeli olduğunu belirtti.

Etkinlik ve röportajlarımızın tamamına ulaşmak için yukarıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala