bitcoinBTC/TRY
1.121.018,46 TL 1,41%
ethereumETH/TRY
60.484,81 TL 0,43%
tetherUSDT/TRY
28,90 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
6.623,65 TL 0,41%
xrpXRP/TRY
17,74 TL 0,28%
solanaSOL/TRY
1.767,94 TL 0,31%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,12%
staked-etherSTETH/TRY
60.503,89 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
11,16 TL 1,50%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 0,33%

Paylaş

Kripto karşıtlarının yeni kozu ‘Hamas’

FILE PHOTO: U.S. Senator Warren speaks at a committee hearing in Washington

Kripto karşıtı görüşleriyle tanınan Elizabeth Warren, Hamas‘ın kripto kullanımını gündeme getirdi. Warren, kripto paralara karşı kendi savaşını körüklemek için Hamas’ın İsrail’e saldırısını kullandı.

100’den fazla ABD milletvekili Warren liderliğinde Biden yönetimine, Hamas ve bağlı kuruluşlarının kripto kullanımı ile ilgili bir mektup gönderdi. Mektupta, “Kongre ve yönetim, yasadışı finans risklerini kapsamlı şekilde ele almak için harekete geçmelidir” denildi.

kongre harekete gecmezse kripto icin cftc aksiyon alacak 2

Milletvekilleri, Hamas‘ın kripto finansmanının detaylı bir şekilde incelenmesini talep etti. Biden yönetiminden Hamas’ın kontrolündeki cüzdanlarda kalan kripto varlıklarının değerinin tespit edilmesi istendi. Hamas ile diğer militan gruplara kripto gönderilmesini kolaylaştıran aktörlerin önüne geçilmesi gerektiği ifade edildi.

Hazine Bakanı Janet Yellen ise Hamas’ın fon toplama ve kullanma kabiliyetlerini engellemek için tüm adımları atacaklarını ifade etti. Yellen, yetki alanlarında Hamas varlıklarının takip edildiğini belirterek, yaptırım uygulayacaklarını vurguladı.

ABD, Hamas, IŞİD ve El Kaide’ye bağlı bir örgütün para transferi için Buy Cash Money and Money Transfer Company’yi kullandığını duyurmuştu. Bu çerçevede ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) söz konusu kripto operatörüne yaptırım uyguladığını duyurmuştu. İsrail ise Hamas’ın Binance borsasındaki hesaplarını dondurmuştu.

Diğer taraftan kripto analiz şirketi Chainalysis, Hamas ve diğer gruplara giden milyonlarca dolarlık raporların hatalı analizlere dayandığını bildirmişti. Şirket, WSJ’de yayınlanan haberin abartılı ölçümler içerdiğini iddia etmişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala