bitcoinBTC/TRY
1.107.862,98 TL 1,22%
ethereumETH/TRY
60.617,95 TL 2,83%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.619,21 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
17,68 TL 1,08%
solanaSOL/TRY
1.764,37 TL 1,59%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
60.593,63 TL 2,90%
cardanoADA/TRY
10,97 TL 0,58%
dogecoinDOGE/TRY
2,44 TL 3,15%

Paylaş

Chainalysis: Hamas’ın kripto finansmanı şişirildi

kripto para hamas

Kripto analiz şirketi Chainalysis, Hamas ve diğer gruplara giden milyonlarca dolarlık raporların hatalı analizlere dayandığını söyledi. Şirket, WSJ’de yayınlanan haberin abartılı ölçümler içerdiğini iddia etti. Açıklamada, WSJ’nin terörizm finansmanıyla ilgili olmayan fonları da hesaplandığı belirtildi.

kripto fon

Chainalysis’ten Hamas raporuna itiraz

Chainalysis, Hamas ve bağlı gruplara kripto finansmanı akışının gerçekliğin çok ötesinde şişirildiğini savundu. Açıklamada, kripto yoluyla terör finansmanını durdurmanın çok önemli olduğunu dile getirdi. Yanlış anlamalara yol açmaması için bu tür finansmanın gerçekte nasıl işlediğini anlamanın da önemli olduğunu söyledi. Şirket, “Terörist grupların kripto para birimi kullanımına ilişkin abartılı ölçümler ve kusurlu analizler gördük. Bazı yanlış anlamaları ele almak zorunda hissediyoruz” dedi.

Wall Street Journal, 2021-2023 yıllarında Hamas‘ın 41 milyon dolarlık kripto bağışı aldığını yazmıştı. Aynı dönemde İslami Cihad’ın 93 milyon dolarlık kripto varlık topladığı bildirilmişti. Raporda Elliptic’in verileri yer almıştı.

Chainalysis, blockchain’in şeffaflığı nedeniyle bu tip faaliyetlerde kullanımının oldukça zor olduğunu bildirdi. Chainalysis, “Kripto para, terörizmi geniş ölçekte finanse etmek için etkili bir çözüm değil. Bağış toplamak için kripto para kullanmanın zorluklarını Hamas’tan daha iyi kimse anlayamaz” ifadelerini kullandı. Hamas da nisan ayında aynı nedenden dolayı kripto bağışı kabul etmeyi durdurmuştu.

Chainalysis, WSJ’nin haberinde terör finansmanına karıştığından şüphelenilen hizmet sağlayıcılara giden tüm akışların sayılmış olabileceğini belirtti. Şirketten yapılan açıklamada, “Fonların gerçekten teröristler tarafından kontrol edilen cüzdanlara ulaştığı kanıtlamadı. Toplam rakam, terörizmin finansmanıyla ilgili olmayan fonları da içeriyor” denildi.

ABD, Hamas, IŞİD ve El Kaide’ye bağlı bir örgütün para transferi için Buy Cash Money and Money Transfer Company isimli şirkete yaptırım uygulamıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala