bitcoinBTC/TRY
1.597.918,00 TL 2,36%
ethereumETH/TRY
93.254,26 TL 3,83%
tetherUSDT/TRY
30,91 TL 0,26%
bnbBNB/TRY
11.756,71 TL 2,28%
solanaSOL/TRY
3.209,46 TL 4,99%
xrpXRP/TRY
16,89 TL 2,94%
staked-etherSTETH/TRY
93.205,57 TL 3,89%
usd-coinUSDC/TRY
30,88 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
18,47 TL 4,59%
avalanche-2AVAX/TRY
1.138,75 TL 4,53%

Paylaş

KPMG Türkiye, merkez bankası dijital parasına ilişkin risklere yer verdi

kpmg metaversee adim atiyordsf

Hollanda merkezli uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık ağı KPMG’nin Türkiye ofisi merkez bankası dijital parası (CBDC’ler) hakkında bir rapor hazırladı.

KPMG tarafından hazırlanan CBDC’lerin Finans Ekosistemindeki Paydaşlara Etkisi başlıklı raporda tanımı, dijital paranın modelleme yelpazesi, projenin işletmeler ve ticari bankalar üzerinde oluşturduğu fırsatlar ve riskler gibi faktörleri incelendi.

Uzmanlar, söz konusu raporda risk ve fırsatlar üzerine iki ana maddeyi öne çıkardı:

“Böylece merkez bankalarına maliyet tasarrufu ve para politikası üzerinde daha iyi kontrol sunuluyor”

“Güvenlik ve verilerin korunması merkez bankaları için kritik konulardır ve CBDC’ler vergilendirmeyi basitleştirebilirken, denetimi zorlaştırabilecek düzenleyici zorluklar ortaya çıkarabilir.”

“Kritik sorular olacaktır”

Sinem Cantürk liderliğindeki KPMG yetkilileri raporda merkez bankası dijital parasının çeşitli modellerdeki uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik derecesini, projenin merkez bankaları, ticari bankalar, vatandaşlar üzerindeki potansiyel etkilerini araştırdı.

KPMG uzmanları söz konusu raporda CBDC’lerin ekonomik sistemde odak noktası olmaya başladığını vurguladı. Raporda Cantürk’ün şu ifadelerine yer verildi:

“CBDC’lerin yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olacağı tartışmasız bir gerçek. Bu geleceğe doğru yol alırken hem merkez bankalarının hem de ticari bankaların düşünmesi gereken riskler ve kendilerine sorması gereken kritik sorular olacakır.”

Raporda merkez bankaları ve ticari bankalar için merak edilenler yanıt bulurken ayrıca dünyadaki mevcut uygulama örneklerinin detayları da incelendi. Ancak söz konusu rapor her ne kadar Türkiye ofisinden yazılsa da Dijital Türk Lirası‘na ilişkin gelişmeler bu çalışmada yer almadı.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala