Kanada, ChatGPT’ye Karşı Harekete Geçti

ChatGPTye Suclama Onyargili ve Aldatici2

Yapay zekaya yönelik endişeler artıyor. Avrupa’daki soruşturmaların ardından Kanada’da harekete geçti. Yapay zeka (AI) sohbet robotu ChatGPT‘nin arkasındaki şirket OpenAI‘ın başı gizlilik ile dertte. Kanada’da OpenAI‘a karşı kişisel bilgileri izinsiz topladığı ve kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Teknoloji Devlerinde Yapay Zeka Yarisi

Kanada, OpenAI Hakkında Soruşturma Başlattı

Kanada Gizlilik Komiseri Ofisi’nin (OPC) 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, soruşturmanın kimliği açıklanmayan bir kişinin şikayeti üzerine başlatıldığı bildirildi. Kanada’daki soruşturma İtalya’nın ChatGPT‘yi geçici olarak yasaklanmasının ardından geldi. Almanya, Fransa, İrlanda ve İspanya’da yapay zeka ile ilgili bazı adımlar atmıştı. ChatGPT‘de veri ihlalini inceleyen İtalya, uygulamayı geçici olarak yasaklamıştı. İtalya Başbakan Yardımcısı Salvini ise bu kararı eleştirmişti. İspanya, ChatGPT hakkında gelecekte soruşturma başlatılabileceğini ancak henüz bir şikayet alınmadığını açıkladı.

Yapay Zeka ve Dijital Politika Merkezi (CAIDP), güçlü yapay zeka sistemlerinin tüketicilere sunulmasını durdurmak amacıyla ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) şikayette bulundu. CAIDP’nin şikayetinde OpenAI’nin GPT-4 dil modelinin “önyargılı, aldatıcı ve kamu güvenliği için riskli” olduğu ifade edildi.

Teknoloji dünyasının önde gelen isimleri de yapay zeka ile ilgili endişelerini dile getirmişti. 1.000’e yakın ismin imza attığı mektupta yapay zeka robotlarının geliştirilmesine 6 ay için ara verilmesi talep edildi. Elon Musk ve Steve Wozniak’ın yanı sıra Alphabet’in DeepMind ürünü geliştiren uzmanlar ile Stability Al CEO’su Emad Mostaque da imzacılar arasında yer aldı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
579.529,25 TL 1,44%
ethereumETH/TRY
40.386,05 TL 1,79%
tetherUSDT/TRY
21,93 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.737,59 TL 5,61%
usd-coinUSDC/TRY
21,93 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
11,46 TL 1,26%
staked-etherSTETH/TRY
40.369,81 TL 1,77%
cardanoADA/TRY
7,15 TL 4,62%
dogecoinDOGE/TRY
1,49 TL 2,33%
solanaSOL/TRY
408,95 TL 7,01%
Bağlantıyı kopyala