bitcoinBTC/TRY
1.270.847,25 TL 3,65%
ethereumETH/TRY
65.545,92 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.657,31 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,94%
solanaSOL/TRY
1.816,45 TL 3,30%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
65.595,08 TL 1,75%
cardanoADA/TRY
12,92 TL 10,82%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 11,28%

Paylaş

JPMorgan, JPM Coin ile otomatik ödeme özelliğini sunuyor

JPM

Bankacılık devi, blockchain tabanlı ödeme sistemi aracılığıyla otomatik ödeme özelliğini hayata geçirdi.

Onyx Coin Sistemleri başkanı Naveen Mallela, JPMorgan’ın sunduğu programlanabilir ödeme özelliğinin, JPM Coin’in evriminde bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi.

Onyx, JPMorgan’ın blockchain iş birimi olarak tanınıyor.

Programlanabilir ödemeler, önceden belirlenen kurallara göre aktif hale gelerek manuel ödeme yapılma ihtiyacını ortadan kaldırır. Böylelikle işlemler daha hızlı gerçekleşirken, aynı zamanda tatil günleri için finans kuruluşlarının ekstra fon ayırmasına da gerek kalmamaktadır.

Programlanabilir ödemeler yalnızca bankanın kurumsal müşterilerinin kullanımına sunuldu.

JPMorgan, programlanabilir ödemeleri ilk olarak 2021 yılında Siemens AG ile birlikte test etmeyi başladı. Siemens AG, bu hafta içinde bazı eksiklikleri gidererek özelliğin başlatılmasında yardımcı oldu. Önümüzdeki haftalarda Cargill ve FedEx’in de bu özelliği kullanacağı ifade edildi.

Banka, JPM Coin’i ilk olarak 2019 yılında piyasaya sürdü. Varlık, geçtiğimiz ay 1 milyar dolarlık işlem gerçekleştirerek yeni bir dönüm noktasına ulaşmayı başardı. JPMorgan’ın geleneksel platformlar aracılığıyla gerçekleştirdiği ödemeler ise 10 trilyon dolar ile oldukça yüksek seviyede yer aldı.

JPMorgan’ın JPM Coin ödeme sistemini ilerleyen dönemlerde bireysel kullanıcılara da sunmayı planladığı kaydedildi.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala