JPMorgan: BTC Yatırımcıları Daha Fazla Baskıya Hazır Olmalı

jpmorgan btc yatirimcilari daha fazla baskiya hazir olmali

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri kısa süre önce yayımladıkları raporda, Bitcoin madencilerinin satışlarının fiyatı baskılamaya devam edebileceğini söyledi. JPMorgan, BTC yatırımcılarını daha fazla baskıya karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

JPMorgan’dan BTC Yatırımcılarına Uyarı

Bloomberg‘te yer alan habere göre, JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analist ekibi, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının daha fazla satış baskısına karşı hazırlıklı olmalarını söyledi. Panigirtzoglou, madencilerin ellerindeki BTC’leri yılın üçüncü çeyreğine kadar satmaya devam edebileceğini belirtti.

Rapora göre, halka açık madenciler, likiditeyi artırmak, maliyetleri karşılamak ve muhtemelen kaldıraç oranını artırmak için Mayıs ve Haziran aylarında Bitcoin satışı yaptığını duyurdu. Özel madencilerin ise devam eden maliyetleri karşılamak için madencilik faaliyetlerinden elde ettikleri blok ödüllerinin daha büyük bir kısmını satmış olabilecekleri söylendi.

jpmorgan btc yatirimcilari daha fazla baskiya hazir olmali 2

Konuya ilişkin yayımlanan raporda şu sözlere yer veriliyor:

“Devam eden maliyetleri karşılamak veya devretmek için Bitcoin’lerin madenciler tarafından boşaltılması, 3. çeyreğe kadar devam edebilir”

Buradaki kritik nokta, kârlılıkların artıp artmayacağı.

Lider kripto para birimi Bitcoin, Fed’in faiz oranlarını artırmaya başlamasından bu yana yüzde 50’den fazla değer kaybetti. Piyasada yaşanan Terra olayı ve Three Arrows Capital ile ilgili yaşananlar da endişeleri artırdı. Şimdi ise sorunun yayıldığı düşünülüyor. DeFi projeleri kayıplar yaşamaya devam ederken, Bitcoin madencileri de milyarlarca dolarlık risk altına giriyor.

JPMorgan’a göre fiyat baskısının hafiflemesi için üretim maliyetlerinde düşüş görmek gerekiyor. Madencilikteki maliyetler tahminleri değiştirebilir.

Burada Arcane Crypto’nun fiyatlandırmasına bakacak olursak,

Ortalama elektrikli fiyatları ve yeni madencilik ekipmanları göz önünde tutulduğunda, büyük ölçekli bir madencilik şirketi için üretim maliyeti, token başına yaklaşık 8.000 dolar. Securitize Capital, altyapı ve faiz oranları için genel giderleri de hesaba katarak, bazı madenciler için toplam maliyetin 20.000 dolardan fazla olduğunu söylüyor. Bu maliyetler de tabii ki madencileri zora sokuyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
382.229,18 TL 7,31%
ethereumETH/TRY
29.478,24 TL 10,65%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,07 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.152,74 TL 2,65%
binance-usdBUSD/TRY
18,15 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 5,83%
cardanoADA/TRY
8,31 TL 7,46%
solanaSOL/TRY
664,50 TL 4,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,02%
Bağlantıyı kopyala