Birleşik Krallık, Kriptonun Vergilendirilmesi İçin Düğmeye Bastı

ingiltere kriptonun vergilendirilmesi icin dugmeye basti

Kripto para birimlerinin benimsenmesinin artmasıyla hükümetler tarafından kriptonun takip edilmesi ve vergilendirilmesi konusunda da çalışmalar hız kazanmış durumda. Bu noktada Amerika Birleşik Devletleri cephesinden geçtiğimiz günlerde kripto paraların vergilendirileceğine dair ilk somut adım gelmişti. ABD’nin bu kararından sonra Birleşik Krallık tarafından da bu yönde bir adım atıldı.

Birleşik Krallık Vergi Formlarına Kripto Beyannamesi Ekliyor

Kripto merkezi olma yolunda ilerlemek isteyen Birleşik Krallık, kripto para birimleri konusunda bir yandan kucaklayıcı çerçeveler oluştururken bir diğer yandan da kripto para birimlerinin vergilendirilmesi hususunda adımlar atıyor. Yapılan son açıklamaya göre, İngiliz vergi mükellefleri, kamu cüzdanı için yılda fazladan 10 milyon sterlin (12 milyon dolar) artırması beklenen bir adımla kripto varlıklarını vergi formlarına ayrı ayrı bildirme zorunluluğu getiriliyor.

ingiltere kriptonun vergilendirilmesi icin dugmeye basti 2

Birleşik Krallık’ın kripto varlıkları vergilendirme kararı, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt tarafından yıllık bütçe görüşmelerinde açıklandı. Birleşik Krallık Hazinesi tarafından yayımlanan bir belgede şu ifadelere yer verildi:

Hükümet, Nisan 2025’te sona eren vergi yılında ilk kez tanıtılacak olan, kripto varlıklara ilişkin tutarların ayrı olarak tanımlanmasını gerektiren “Kişisel Değerlendirme” vergi iade formlarına bazı değişiklikler getiriyor.

Birleşik Krallık, kriptonun vergilendirilmesinin yanı sıra mahremiyet, güvenlik ve oluşabilecek zararlara yönelik riskler hususunda da yeni çalışmalar yapacağını belirtti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.649,95 TL 1,38%
ethereumETH/TRY
33.685,87 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,66%
bnbBNB/TRY
6.243,55 TL 1,68%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,59 TL 2,17%
cardanoADA/TRY
6,78 TL 0,66%
staked-etherSTETH/TRY
33.588,99 TL 1,55%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,08%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 2,07%
Bağlantıyı kopyala