Hayır Kurumlarına Yapılan Kripto Bağışları Artıyor

hayir kurumlarina yapilan kripto bagislari artiyor

2021 yılının sonuna yaklaşırken, dünyada, hayır kurumlarına yapılan bağışlar da artıyor. Bu yılı diğerlerinden farklı yapan ise hayır kurumlarına yapılan kripto bağışlarının bir önceki yıla göre önemli ölçüde artıyor olması.

Hayır Kurumlarına Kripto Bağışları Yüzde 583 Arttı

CNBC’nin haberine göre, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve bireyler için kripto bağış toplama platformu olan The Giving Block, Crypto Giving isimli bir kampanya başlattı. Bu kampanya kapsamında yapılan kripto bağışları 2020 yılına göre, yüzde 583 oranında yükseldi.

Yalnızca The Giving Block değil, diğer başka kuruluşlar da dijital para hayırseverliğinde benzer bir büyüme yakaladı. Dijital para birimini bağışçı tavsiyesiyle kabul eden Fidelity Charitable’ın başkan yardımcısı Tony Oommen şunları söyledi:

“2020′den 2021′e yaklaşık beş kat artışla ani bir artış gördük”

hayir kurumlarina yapilan kripto bagislari artiyor 2

Oommen, bağışların artmasının sebeplerinden birinin kripto para birimlerindeki yükseliş olduğunu söyledi. Örnek vermek gerekirse, Bitcoin’in fiyatı 2021 yılının başından bu yana yüzde 70 oranında arttı. Ek olarak bazı veriler, dijital para sahiplerinin diğer yatırımcılardan daha cömert olduğunu da gösteriyor.

Fidelity Charitable‘ın araştırmasına göre, kripto para sahiplerinin yaklaşık yüzde 45’i, 2020 yılında hayır kurumlarına 1.000 dolardan daha fazla bağışta bulunmuştu. Bu oran tüm yatırımcıların yüzde 33’ünü oluşturuyor.

Genellikle Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan bu bağışlarda öne çıkan ve dikkat edilmesi gereken noktalardan biri vergilendirme. ABD İç Gelir Servisi’nin gözünde kripto para birimi bir mülk. Bu yüzden kârla satılması ya da değiştirilmesi durumunda sermaye kazançları vergisine tabi olabilir. Burada sahiplik süresi oranları etkileyebilir.z

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 499.395,02 TL 2,84%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.366,69 TL 3,97%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,34%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.132,02 TL 4,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,35 TL 0,31%
cardano
Cardano (ADA) 14,30 TL 1,12%
solana
Solana (SOL) 1.324,84 TL 9,79%
xrp
XRP (XRP) 8,22 TL 2,39%
terra-luna
Terra (LUNA) 886,57 TL 0,53%
polkadot
Polkadot (DOT) 253,69 TL 7,31%
Bağlantıyı kopyala