Grayscale’den Spot Bitcoin ETF Onayı için SEC’e Mektup

grayscaleden spot bitcoin etf onayi icin sece mektup

Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) borsada işlem gören bir fona, yani bir ETF’ye dönüştürmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeni bir çağrıda bulundu. Grayscale’in hukuk müşaviri Davis Polk & Wardwell, SEC’e bir mektup gönderdi.

Grayscale Spot Bitcoin ETF’si için SEC’e Yazdı

Grayscale‘in sahip olduğu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) isimli fonunu borsada işlem görecek bir fona dönüştürmek istediği bir süredir biliniyor. Şirket, yeni bir hamle yaptı ve bunun için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir mektup gönderdi. Bu mektupta spot Bitcoin ETF’sinin onay almaması için sunulan gerekçelerin geçersizliğine dikkat çekildi.

SEC’e yazılan mektupta Teucrium Bitcoin vadeli ETF’sine gelen onaya vurgu yapıldı. Teucrium’un onay almasının Grayscale’in onay alması için de bir temel oluştuğuna değinildi. Mektupta şu sözlere yer veriliyor:

“ETP’lerin onaylanması söz konusu olduğunda, spot Bitcoin ürünlerine Bitcoin vadeli işlem ürünlerinden farklı bir şekilde muamele etmek için hiçbir temel yoktur”

grayscaleden spot bitcoin etf onayi icin sece mektup 2

SEC, spot Bitcoin ticaretini kolaylaştıran borsalar arasındaki piyasa manipülasyonuyla ilgili endişeleri öne sürerek, hiçbir spot ETF’ye onay vermedi. Bununla birlikte, Bitcoin vadeli işlemleri, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun düzenleyici yetkisi altındaki ABD merkezli borsalarda işlem görüyor.

The Block‘a göre, Teucrium’un aldığı onay, 1940 Yatırım Yasası’nın aksine, 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası kapsamında onaylandığı için çarpıcı olarak değerlendiriliyor. Grayscale‘e göre, SEC’in spot Bitcoin ETF’sini değil de ’34 Yasası kapsamında vadeli işlemlere dayalı bir fonu onaylaması tamamen keyfi.

Mektupta bu konuyla ilgili de şu sözler kullanılıyor:

“Hem spot hem de vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ürünleri aynı temel Bitcoin pazarına maruz kaldığından, temel pazardaki herhangi bir dolandırıcılık veya manipülasyon her iki ürünü de aynı şekilde etkileyecektir. Bu nedenle, bu risklerin varlığı, diğer ürün için onay verildikten sonra bir ürüne onay verilmemesi için gerekçe teşkil edemez”

SEC, GBTC için bu yaz kararını vermeye hazırlanıyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.935,46 TL 0,94%
ethereumETH/TRY
33.611,26 TL 0,99%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,72%
bnbBNB/TRY
6.244,50 TL 1,04%
usd-coinUSDC/TRY
19,07 TL 0,49%
xrpXRP/TRY
8,53 TL 2,51%
cardanoADA/TRY
6,76 TL 0,17%
staked-etherSTETH/TRY
33.552,06 TL 1,03%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 0,30%
matic-networkMATIC/TRY
20,94 TL 1,65%
Bağlantıyı kopyala