bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,656.32 4.21%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,061.74 6.30%
bnb
BNB (BNB) $ 561.06 5.34%
solana
Solana (SOL) $ 143.66 5.26%
xrp
XRP (XRP) $ 0.492178 9.35%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.47115 8.12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.156868 8.59%

Fed Mayıs 2022 Faiz Kararını Açıkladı

fed mayis 2022 faiz kararini acikladi

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), küresel olarak merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed, Mayıs 2022 faiz oranını 50 baz puan artırdığını açıkladı. Böylece, politika faizi 0,75 – 1 aralığına çekildi. Hatırlarsanız Mart 2022 faiz kararı 25 baz puan artırılmıştı. Piyasalar da Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesini bekliyordu.

Yapılan açıklamada oranlardaki yükselişle birlikte Fed, 9 trilyon dolarlık bilançosundaki varlıkları azaltmaya başladığını söyledi. Fed, faiz oranlarını düşük tutmak ve ekonomide para akışını sağlamak için tahvil satın alıyordu, ancak fiyatlardaki artış para politikasında dramatik bir yeniden düşünmeyi gerektirdi.

Fed Mayıs 2022 Faiz Kararı

Ocak 2022’de faizi sabit tutan Fed, Mart 2022’de ise 25 baz puanlık bir artırım gerçekleştirmişti. Bu karardan sonra gözler Fed Mayıs 2022 faiz kararına çevrildi. 4 Mayıs günü yapılan açıklamayla faizin 50 baz puan artırıldığı açıklandı. Bu, son 22 yılın en sert faiz artışı olarak dikkat çekiyor.

fed mayis 2022 faiz kararini acikladi 2

Özetlenen plana göre, bilanço daralması kademeli şekilde yapılacak. 1 Haziran’dan itibaren, planda 30 milyar dolarlık Hazine ve 17.5 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin devri yapılacak. Üç ay sonra, Hazine için üst sınır 60 milyar dolara ve ipotekler için 35 milyar dolara yükselecek.

Haziran ayında açıklanacak faiz kararı için de beklentiler agresif bir artış olacağı yönünde. Beklentilere göre haziran ayı için de masada 75 baz puanlık bir artış var. Ancak, kararın açıklanmasından sonra konuşma yapan Fed Başkanı Jerome Powell, 75 baz puanlık bir artışın planlar arasında olmadığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala