FED Faiz Artırımı Bitcoin ve Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de bu hafta 2022 yılı boyunca Fed’in açıkladığı faiz kararları ele alındı. Kripto para piyasasının bu kararlardan neden ve nasıl etkilendiği anlatıldı.

2022 Fed Faiz’in Kararları ve Kripto Piyasası

-FED’in alacağı kararlar ve yapacağı açıklamalar, dolardan altına, kripto piyasasından petrol fiyatlarına kadar birçok finansal aracın yönünü belirleyebilir.

-2022 yılının Ocak ayında Fed faiz oranını 0 – 0.25 aralığında sabit tuttu. Açıklanan kararla birlikte Bitcoin’de hareketlenme görüldü ve Bitcoin gün içerisinde yaklaşık yüzde 8’lik bir artışla 38.100 dolara ulaştı.

-Mart 2022’de Fed, faiz oranını 25 baz puan artırmaya yönelik bir hamle yaptı. Açıklanan faiz kararı sonrası Bitcoin’in fiyatında anlık bir düşüş gözlemlendi ancak çok sürmedi ve Bitcoin 40.000 dolar seviyesine yeniden çıktı.

-Yılın beşinci ayında Fed, faiz oranını 50 baz puan artırdığını açıkladı. 4 Mayıs günü yapılan açıklamada politika faizinin 0,75-1 aralığına çekildiği duyuruldu.

-Haziran ayında ise Fed, faiz oranını 75 baz puan artırdığını açıkladı. 1994 yılından bu yana ilk kez böyle bir yükselişe gidilirken Faizin artırılmasının ardından Bitcoin değerinde de düşüş meydana geldi.

-Her yatırım aracı gibi kripto para birimlerinin de Fed tarafından alınacak faiz kararına göre şekillenmesi kaçınılmaz. Fed, faiz kararında bir artırım yaptığında, daha güvenli liman olarak görülen faiz ve mevduat yatırımları artacağı için, kripto para piyasasının hacmi daralıp değer kaybetmeye başlar.

-Fed, faizi indirmeye karar verirse piyasa, kripto paralarda da bir hareketlenme olacağı varsayımı ile hareket edebilir. Bu da olumlu değer artışlarını getirebilir. Fed gibi dünya ekonomisine yön veren bir kuruluş sadece faiz artırarak veya faiz azaltarak değil yapacağı açıklamalarla da kripto para piyasasını etkileyebilir.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
426.803,76 TL 3,87%
ethereumETH/TRY
33.702,25 TL 1,50%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,38%
usd-coinUSDC/TRY
17,93 TL 0,39%
bnbBNB/TRY
5.745,24 TL 3,12%
xrpXRP/TRY
6,69 TL 2,76%
cardanoADA/TRY
9,48 TL 2,38%
binance-usdBUSD/TRY
17,91 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
765,77 TL 4,29%
polkadotDOT/TRY
166,42 TL 1,73%
Bağlantıyı kopyala