Fed Başkanı Powell Konuştu! Dijital Para Birimi Vurgusu

fed baskani powell konustu dijital para birimi vurgusu 2

Fed, kısa süre önce faizi 75 baz puan artırdığını açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Fed Başkanı Jerome Powell, bir konuşma yaptı. Merkez bankasının enflasyonu düşürme taahhüdünü tekrarlayan Fed Başkanı Powell aynı zamanda konuşmasında dijital para birimi vurgusu da yaptı.

Fed Başkanı Powell: Fed Tam İstihdamı Sürdürmekle Yükümlü

Fed Başkanı Jerome Powell‘ın yaptığı konuşmada enflasyonu düşürme hedeflerini tekrarladı. Powell’ın şu sözleri dikkat çekti:

“Fed’in fiyat istikrarı görevimize olan güçlü bağlılığı, bir değer deposu olarak dolara duyulan yaygın güvene katkıda bulunuyor. Bu amaçla, meslektaşlarım ve ben, enflasyonu yüzde 2 hedefimize döndürmeye odaklanmış durumdayız. İkili görevimizin yerine getirilmesi aynı zamanda finansal istikrarın korunmasına da bağlı. Fed’in hem ikili yetkimize hem de finansal istikrara olan bağlılığı, uluslararası toplumu dolar tutması ve kullanması için teşvik ediyor”

Powell, küresel finansmanda doların önemine de değindi. Özellikle Fed’in Covid salgını sırasında uygulamaya koyduğu gibi likidite ihtiyacı olan küresel merkez bankalarına dolar borç veren araçların önemine dikkat çekti.

Aynı zamanda 2023’te piyasaya sürülmesi beklenen FedNow gibi dijital para birimlerinin ve ödeme sistemlerinin kullanımı da dahil olmak üzere küresel finansal sistemde yapılacak değişikliklerin de altını çizdi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.878,35 TL 1,37%
ethereumETH/TRY
33.709,66 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
19,09 TL 0,45%
bnbBNB/TRY
6.248,87 TL 1,72%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,54%
xrpXRP/TRY
8,57 TL 2,57%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 1,00%
staked-etherSTETH/TRY
33.615,44 TL 2,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 1,29%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 1,70%
Bağlantıyı kopyala