bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,472.27 4.16%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,023.89 6.85%
bnb
BNB (BNB) $ 558.58 6.41%
solana
Solana (SOL) $ 140.21 8.84%
xrp
XRP (XRP) $ 0.481116 12.30%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.448863 11.06%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.154092 11.87%

ECB’den Panetta, Dijital Euro Kararı için 2023 Sonunu İşaret Etti

ecbden panetta dijital euro karari 2023 sonuna kadar verilecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro ile ilgili çalışmalara başlayıp başlamama konusunda henüz kararsız. Birçok ülke, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testlerine başlamışken, Avrupa da bu konuda adım atıp atmamaya karar verecek. Konuya ilişkin son açıklama Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta‘den geldi. ECB’den Panetta, dijital euro kararı için 2023 sonunu işaret etti.

ECB’den Panetta, Dijital Euro için Konuştu

Reuters‘ın haberine göre Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, ECB’nin 2023’ün sonuna kadar dijital euro gelişimini başlatabileceğini söyledi. Panetta, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“2023’ün sonunda, dijital bir euro sağlamak için gerekli uygun teknik çözümleri ve iş düzenlemelerini geliştirmek, test etmek için bir gerçekleştirme aşaması başlatmaya karar verebiliriz. Bu aşama 3 yıl sürebilir”

ecbden panetta dijital euro karari 2023 sonuna kadar verilecek 2
Fabio Panetta

Panetta, kripto para birimlerinin güvenli bir ödeme aracı olarak kullanılmak için riskli olabileceğine dair de yorum yaptı.

ECB’den Panetta’nın dediği gibi olursa, Avrupa’da dijital euro için çalışmalar hız kazanabilir. Avrupa’da bu adımın atılması benimsenme açısından da oldukça önemli.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala