dYdX, Cosmos SDK ile Kendi Blockchain Ağını Geliştiriyor

dYdX Cosmos Ekosistemi ile Kendi Blockchain Ağina Geçiyor

Blockchain teknolojiler yeni nesil ürünlerin de etkisi ile tüm hızıyla gelişiyor. Özellikle özel şirketlerin alana el atması sonrası artan rekabet, projelerin de aktivitelerine oldukça etki etmiş durumda. Son olarak kripto borsası dYdX, V4 güncellemesinin bir parçası olarak yeni Blockchain ağına taşınıyor.

dYdX, Cosmos SDK ile Kendi Blockchain Ağını Geliştiriyor

dYdX, Proof of Stake Konsensüs Yapısına Yeni Bir Blockchain Ağı Geliştiriyor

Popüler kripto türev borsalarından dYdX, kısa bir süre önce dYdX V4 güncellemesinin bir parçası olarak kendi Cosmos tabanlı Blockchain ağı geliştiriceğini açıkladı. Hâli hazırda Starkware tarafından geliştirilen bir Ethereum Layer 2 ölçekleme ağı StarkEx üzerinde çalışan borsa, bu yeni ağ ile birlikte gelişimini hızlandıracak.

Konuyla alakalı olarak konuşan dYdX’in Kurucusu Antonio Juliano şu ifadelere yer verdi:

“Merkeziyetsiz, zincir dışı bir sipariş defteri ile eşleştirme motoru geliştirmek ve büyük bir DeFi protokolü olarak Ethereum’dan dYdX’e özgü bir zincire geçmek çok fazla test edilmedi. Ancak bunun dYdX ekosistemine bir ağa sahip olma konusunda en iyi şansı verdiğine inanıyoruz”

Cosmos Nedir?

dYdX’in kullanmayı planladığı Cosmos, güçlü çapraz zincir oluşturma yeteneklerine sahip, bağımsız bir Blockchain ağı oluşturmayı kolaylaştıran bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Ağın temeli Tendermint Proof of Stake konsensüs mekanizmasına dayanır. Projeler Cosmos aracılığı ile kendi ağlarını genişletebilir ve yerel token’larını Cosmos sistemi üzerinden kendi ağlarına entegre edebilirler.

Cosmos hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
331.697,12 TL 1,27%
ethereumETH/TRY
18.775,79 TL 3,25%
tetherUSDT/TRY
16,76 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
16,76 TL 0,26%
bnbBNB/TRY
3.812,05 TL 3,49%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,28%
xrpXRP/TRY
5,43 TL 0,60%
cardanoADA/TRY
7,70 TL 0,12%
solanaSOL/TRY
585,31 TL 3,91%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,16%
Bağlantıyı kopyala