Çin, Pekin’de Dijital Yuan Temelli Borsa için Düğmeye Bastı

cin pekinde dijital yuan temelli borsa icin dugmeye basti

Çin’in kripto varlıklarla mücadelesi devam ederken ülke, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) tarafında en hızlı aksiyonları alan ülke olarak da öne çıkıyor. Son olarak çıkan haberlere göre, hükümet, dijital yuan’ın pilot programını tamamlamak için bir sonraki adımı beklerken Pekin, dijital yuan temelli bir sanal borsası kurmayı araştırıyor.

Çin, Dijital Yuan Bazlı Borsa Kurma Yolunda

Çin’in kabinesi olan Devlet Konseyi‘nden dijital yuan bazlı borsa için şimdilik detaylı bilgi gelmedi. Ancak analistler, bunun bir kripto varlık ticaret platformu olmayacağını düşünüyor. Çünkü, ülkede zaten tüm kripto varlık ticareti yasak.

cin pekinde dijital yuan temelli borsa icin dugmeye basti 2

Yeni borsanın amacı, Çin’den dijital yuan’ı teşvik etmek. Ayrıca, bu önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın önce gelen Blockchain gücü haline gelme hedefinin de bir parçası.

Çin’deki dijital yuan projesi, 2019 yılının sonların başlatılmıştı. Proje o zamandan beri 9,7 milyar dolar seviyesinde değere ulaştı.

Kimliğini açıklamayan Hong Kong merkezli bir bankacıya göre dijital varlıklar, kredi verilerinden tahvillerin tokenizasyonuna veya karbon kotalarına kadar her şey anlamına gelebilir.

Şimdilik yeni proje hakkında daha fazla bilgi ne yazık ki bulunmuyor. Son olarak belirtelim, ülkede şu anda Tencent destekli WeBank, Alibaba’nın bağlı kuruluşu MYbank ve Smartphone devi Xiaomi’nin fintech kolu tarafından desteklenen Sichuan Xiwang Bank da dahil olmak üzere beş dijital banka var.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 492.935,35 TL 10,18%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.813,76 TL 11,92%
tether
Tether (USDT) 13,45 TL 0,49%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.012,74 TL 9,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,45 TL 0,36%
cardano
Cardano (ADA) 13,99 TL 7,51%
xrp
XRP (XRP) 8,14 TL 7,76%
solana
Solana (SOL) 1.236,07 TL 13,07%
terra-luna
Terra (LUNA) 865,02 TL 6,65%
polkadot
Polkadot (DOT) 243,96 TL 13,22%
Bağlantıyı kopyala