CFTC Başkanı: Yapacağımız Düzenleme Bitcoin’e Yarar

CFTC Baskani Yapacagimiz Duzenleme Bitcoine Yarar

Son günlerde üst düzey düzenleyici ve yöneticilerin kripto alanındaki düzenlemeler hakkında konuştuğuna şahitlik ettik. Başta Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde olmak üzere birçok isim, kripto sektörünün geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Son olarak bu isimlere CFTC Başkanı Rostin Behnam da katıldı.

CFTC Baskani Yapacagimiz Duzenleme Bitcoine Yarar 1

CFTC Başkanı: CFTC Liderliğindeki Düzenleme, Bitcoin Fiyatına Olumlu Yansır

Kripto sektörü kendi içerisinde hızlı bir gelişim sergilerken, artan düzenleyici sisi yatırımcıların da çekinmesine neden oluyor. Çekindikleri hâlde milyarlarca dolarlık yatırımı bu sektöre aktaran yatırımcılar, hem bir düzenleyici çerçeve bekliyor, hem de bu alanda aksiyon almak istiyor. Düzenleyiciler ise bu konunun aceleye getirilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Diğer taraftan düzenleyiciler arasında da bir takım uyumsuzluklar göze çarpıyor. Özellikle Fed‘in kripto konusunda henüz net bir açıklama yapmaması ve diğer ülkelerde yürürlüğe giren farklı politikalar, küresel düzenleyici arbitrajı endişelerini artırıyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam ise CFTC’nin liderliğinde yapılacak bir düzenlemenin, Bitcoin fiyatında artış sağlayabileceğini belirtti. Bununla birlikte sadece fiyat değil, kripto sektörü için de önemli faydaları olabileceğinin altını çizdi. Behnam konuşmasının devamında şu detaylara yer verdi:

“Sadece iyi düzenlenmiş bir sektörde büyüme gerçekleşebilir. CFTC tarafından düzenlenirse Bitcoin‘in (BTC) fiyatı iki katına çıkabilir”

Behnam bu sözlerine ek olarak kripto sektöründeki düzenleyici eksikliğinin gelişimi körelttiğini ve sınırların çizilmesi durumunda hem piyasaların hem de teknolojilerin önünün açılabileceğini de vurguladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
448.267,04 TL 3,58%
ethereumETH/TRY
31.017,71 TL 4,99%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.987,37 TL 4,17%
xrpXRP/TRY
7,82 TL 1,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,46 TL 3,87%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,65%
matic-networkMATIC/TRY
22,01 TL 3,75%
Bağlantıyı kopyala