Cash App, Lightning Network’ü Uygulamasına Entegre Ediyor

cash app lightning networku uygulamasina entegre ediyor

Son dönemin popüler ödeme uygulaması Cash App, kullanıcılar tarafından paylaşılan bilgilere göre Bitcoin ile işlem yapmasına yardımcı olmak için Lightning Network’ü uygulamaya entegre etti. Bu özellik çok az kullanıcıya sunuldu ve Lightning Network özelliği, ekran görüntülerine göre “Bitcoin ile herhangi birine ödeme yapmanın en hızlı ve ücretsiz yolu” olarak tanımlandı.

Diğer taraftan kullanıcıların nasıl seçildiği ve yeni özelliğe kaç kullanıcının ulaşabildiği henüz bilinmiyor. Ek olarak resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen,  Cash App’i geliştiren Block’un kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, Cash App kullanıcıları tarafından Cash App’te Lightning Network işlemlerinin ekran görüntülerini yayınlayan Twitter’daki tweet’leri beğenmesi dikkat çekti. 

Daha öncesine baktığımızda da Twitter topluluğu tarafından uygulamanın Lightning Network entegrasyonu üzerine çalıştığına dair bir kaç paylaşımda bulunmuştu. Hatta Kasım ayında TheTapeDrive genel yayın yönetmeni ve yazar Steve Moser, Cash App’in Lightning Network entegrasyonu üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

cash app yeni bitcoin btc hediye ozelligini duyurdu

Cash App ile Lightning Network Üzerinden Bitcoin Transferi

Lightning Network, Bitcoin gibi Blockchain tabanlı kripto para birimlerinin üzerinde akıllı sözleşmeler kullanan merkeziyetsiz bir protokol olarak karşımıza çıkıyor. Ağ aracılığıyla, katılımcılar, web sitesine göre, bireysel ödemeler için Blockchain ağında bir işlem oluşturmadan anında ödeme gönderebiliyor, alabiliyor veya işlem yapabiliyor. 

Şubat 2019’da Dorsey bir röportaj sırasında Lightning Network’ün Cash App ile kullanıma sunulması hakkında “şuan değil, daha çok zaman var” demesinden iki yıl sonra çok da vakit kalmamış gibi gözüküyor.

Son olarak entegrasyonun resmi olarak açıklanmadığını belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 499.395,02 TL 2,84%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.366,69 TL 3,97%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,34%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.132,02 TL 4,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,35 TL 0,31%
cardano
Cardano (ADA) 14,30 TL 1,12%
solana
Solana (SOL) 1.324,84 TL 9,79%
xrp
XRP (XRP) 8,22 TL 2,39%
terra-luna
Terra (LUNA) 886,57 TL 0,53%
polkadot
Polkadot (DOT) 253,69 TL 7,31%
Bağlantıyı kopyala