Cardano Vasil Yükseltmesi Gerçekleşti

cardano vasil yukseltmesi gerceklesti 2

Cardano topluluğunun uzun bir süredir beklediği Cardano Vasil yükseltmesi gerçekleşti. İşte Cardano Vasil yükseltmesiyle birlikte gelenler.

Cardano Vasil Yükseltmesi Neler Sunuyor?

Cardano’nun (ADA) Blockchain’i uzun bir süredir Vasil yükseltmesini bekliyordu. 2021’de vefat eden Cardano topluluğu üyesi Vasil St. Dabov’un onuruna isimlendirilen Cardano Vasil yükseltmesi uzun bir süredir bekleniyordu. Ağda yaşanan sorunlar nedeniyle birtakım ertelemeler alan Vasil yükseltmesi sonunda gerçekleşti.

cardano vasil yukseltmesi gerceklesti

Cardano topluluğu için önemli iyileştirmeler getiren Cardano Vasil yükseltmesinin neler sunduğu merak ediliyor. Vasil hard fork’u, Cardano Blockchain ağının ağ kapasitesini artırmak, işlem ücretlerini düşürmek ve işlemleri daha hızlı hale getirmek için tasarlanan üçüncü geliştirme döngüsünün bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yükseltme ile birlikte Blockchain ağında bir dizi büyük değişiklik gerçekleştirilecek ve akıllı sözleşmeler ve dApps geliştirme için daha kullanıcı / geliştirici dostu hale gelmesini sağlayacak.

Vasil yükseltmesi, geliştiriciler tarafından Cardano’nun bugüne kadar “denenen en kapsamlı yükseltme” olarak kabul ediliyor. Yükseltme, “ağ yığınının her katmanına dokunuyor” ve pek çok hatayı gideriyor. Yükseltme ile birlikte gelen en büyük yenilik ise Cardano’da işlem maliyetlerinin düşürülmesi oluyor. Güncelleme öncesi ADA Blockchain ağı üzerinden bir işlem gerçekleştirmek yaklaşık 0.16 dolara mal oluyor. Yükseltme sonrasında bu tutarın çok daha düşük bir miktara gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
352.051,01 TL 3,61%
ethereumETH/TRY
24.111,60 TL 4,41%
tetherUSDT/TRY
18,31 TL 0,23%
usd-coinUSDC/TRY
18,34 TL 0,24%
bnbBNB/TRY
5.028,56 TL 4,13%
xrpXRP/TRY
8,92 TL 24,17%
binance-usdBUSD/TRY
18,29 TL 0,54%
cardanoADA/TRY
8,42 TL 5,54%
solanaSOL/TRY
589,68 TL 5,25%
dogecoinDOGE/TRY
1,09 TL 4,46%
Bağlantıyı kopyala