bitcoinBTC/TRY
740.290,87 TL 0,32%
ethereumETH/TRY
45.965,47 TL 0,65%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.910,27 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
14,18 TL 2,92%
usd-coinUSDC/TRY
27,40 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.966,29 TL 0,63%
cardanoADA/TRY
6,97 TL 1,67%
solanaSOL/TRY
583,90 TL 5,19%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 0,71%

Paylaş

Bitcoin’de yükseliş için para arzına vurgu

Bitcoin, yeni boğa döngüsünde mi?

Kripto piyasalarında makroekonomik baskılar sürüyor. Enflasyon ve faiz endişeleri, riskli varlıklarda boğa koşusunun önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Kripto yatırımcıları, yeni bir yükseliş hareketi için Bitcoin yarılanmasını (halving) bekliyor. Analistler ise halving’de beklenen yukarı yönlü hareket için para arzına dikkat çekiyor.

bitcoin

Analistlerden para arzı uyarısı

Kripto piyasası büyük oranda yeni yükseliş dalgasının halving ile gerçekleşeceğine inanıyor. Bitcoin yarılanmasının Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Analistler ise Bitcoin yarılanması ile yaşanabilecek yükseliş için para arzına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Buna göre BTC’nin yukarı yönlü hareketinde merkez bankalarının yıllık M2 para arzının artmasına bağlı olduğu kaydediliyor. Bu görüşü savunanlar, önceki yarılanmaların boğa koşularını tek başına katalize etmediğine dikkat çekiyor. MacroMicro tarafından takip edilen verilere göre, büyük olasılıkla bol fiat likidite koşulları önemli bir rol oynuyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası(ECB), Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve Çin Halk Bankası’nın (PBOC) para arzına yönelik adımları yakından takip ediliyor. Analistlere göre bankaların, M2 para arzı büyüme oranlarını artırmalarının BTC’deki boğa koşusunu destekleyeceğini savunuyor. Önceki yarılanma sonrası boğa koşularında Fed, ECB, BOJ ve PBOC’nin toplam M2 para arzının yüzde 6 veya daha yüksek olduğu görülüyor. Ayı piyasalarının ise para arzının kısıtlandığı dönemlere denk geldiği vurgulanıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala