Bitcoin Madencileri Yılı 4 Milyar Dolarlık Borçla Kapatıyor

Bitcoin Madencileri Yili 4 Milyar Dolarlik Zararla Kapatiyor 2

Kripto para sektörü için 2022 ne yazık ki pek iyi geçmedi. Her ne kadar yılın ilk çeyreğinde hem fiyatlar hem de NFT’ler yoğun bir ilgi ile karşılansa da bu trend çok fazla sürmedi. İlk olarak NFT pazar yerlerinin işlem hacimlerinde düşüş görüldü. Devamında ise Terra’nın çöküşü sonrası hem fiyatlar hem de NFT’ler zor bir döneme giriş yaptı. Ancak madencilerin de bu zarardan payını aldığını söylebiliriz.

Bitcoin Madencileri Yılı 4 Milyar Dolarlık Zararla Kapatıyor

Bir taraftan yükselen madencilik zorluğu, diğer taraftan artan düzenleyici baskısı derken madencilerin gelir seviyeleri iyice düştü. Bu da madencilerin satın aldıkları ekipmanları geri ödemeleri noktasında zorlanmalarına neden oldu.

Son verilere bakıldığında ise bu zorlukların en başında yılı 4 milyar dolarlık zararla kapatmaları yer alıyor.

Bitcoin Madencileri için 2022 4 Milyar Dolarlık Zarar ile Sonlanıyor

Hashrate Index tarafından kısa bir süre önce yayımlanan bir rapora göre, halka açık Bitcoin madenciliği firmaları bir yıl süren ayı piyasasının ağırlığı altında ne yazık ki ezilmek üzere. Öyle ki madenciler 2022’yi 4 milyar doları aşan bir toplu borç profiliyle bitirmeye hazırlanıyor.

Rapora göre, Bitcoin madencisi Core Scientific, lot arasında en çok etkilenen oldu. Şirketin alacaklılara yaklaşık olarak 1.3 milyar dolar borcu bulunuyor ve Bölüm 11 iflas koruması için başvurmuş durumda. 

Diğer taraftan şirket envanterinin bir kısmını tasfiye etmeye çalışıyor. Bu ekipmanlar 1 gigawatt değerinde ve şirketin ilk hedefi bu cihazları nakte çevirmek.

Diğer taraftan madencilerin günümüzde yaşadığı sıkıntının en büyük sebebi ise bu şirketlerin yüklü miktarlarda kredi kullanmış olmaları.

Bu kredilerin büyük bir kısamı, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto varlıklarına karşı çekildi ve Bitcoin (BTC) ve kripto fiyatlarının yılın başından bu yana önemli ölçüde düşmesiyle hizmet vermek daha da zorlaştı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
440.877,86 TL 1,72%
ethereumETH/TRY
30.925,62 TL 1,81%
tetherUSDT/TRY
18,84 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.117,53 TL 1,44%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,44%
binance-usdBUSD/TRY
18,82 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 1,20%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 2,51%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 3,75%
Bağlantıyı kopyala