Avrupa Merkez Bankası Yetkilisinden Dijital Euro Önerisi

Avrupa Merkez Bankasi Yetkilisinden Dijital Euro Önerisi

Kripto sektörü son zamanlar oldukça önemli bir dönemden geçiyor. Öyle ki bir taraftan şirketler tarafından kripto kabulü hızla artarken, diğer taraftan küresel düzenleyicilerin baskısı hızla artıyor. Ancak tek tartışma konusu kripto paralar değil. En az kriptolar kadar ülkeler kendi CBDC’leri üzerinde de çalışmalar yürütüyorlar. CBDC alanında en aktif çalışmalardan birisi de şüphesiz Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılıyor. Son olarak ECB Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, ufak miktarlı CBDC işlemlerinin anonim yapılabileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yetkilisinden Dijital Euro Önerisi

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Çalışmalarını Sürdürüyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro projesinin bir parçası olarak kullanıcı tercihlerini daha iyi anlamak için vatandaşların ödeme alışkanlıkları ve dijital ödemelere yönelik tutumları üzerine yaptırdığı araştırmanın bulgularını bugün yayımladı.

Tüm Euro bölgesi ülkelerindeki odak gruplarının ve çevrimiçi toplulukların yanıtlarına dayanan rapor, fiziksel mağazalarda ve çevrimiçi olarak tüm Avrupa erişimi ve evrensel kabul ile ödeme yöntemleri için güçlü bir tercih olduğunu gösteriyor. 

ECB Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta ise konuyla alakalı olarak şu ifadelere yer verdi:

“Dijital euro’nun son kullanıcılar için değer katmasını ve onların güvenini kazanmasını istiyoruz. Dijital bir euro, temassız ve anında ödemeleri kolaylaştıran, evrensel olarak kabul görmüş ve güvenli bir çözüm sunarak Avrupa ödemelerini iyileştirebilir.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.040,86 TL 0,75%
ethereumETH/TRY
33.917,13 TL 1,39%
tetherUSDT/TRY
19,15 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.256,11 TL 0,91%
usd-coinUSDC/TRY
19,13 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
8,79 TL 2,47%
cardanoADA/TRY
6,86 TL 0,54%
staked-etherSTETH/TRY
33.899,24 TL 1,49%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,19%
matic-networkMATIC/TRY
21,13 TL 0,99%
Bağlantıyı kopyala