Avrupa Konseyi, MiCA’yı Onayladı

Avrupa Birligi 2024 Secimleri Oncesi CBDCye Odaklaniyor

Avrupa Konseyi maliye bakanları, kripto sektörü için dönüm noktası olarak görülen MiCA düzenlemesini oy birliğiyle onayladı. Böylece AB, kripto varlıkları lisanslama rejimine sahip en büyük yargı bölgesi haline geldi. Ayrıca kripto para transferlerine ilişkin yeni kara para aklama karşıtı tedbirleri de kabul edildi.

Avrupa Konseyi MiCAyi Onayladi2

Avrupa Konseyi, MiCA’da Uzlaştı

AB’nin 27 üye ülkesini temsil eden Avrupa Konseyi maliye bakanları, MiCA düzenlemesi üzerinde anlaştı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin resmi onayı gerekiyor. MiCA’nın temel özelliklerinin haziran ya da temmuz ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Resmi onayın ardından MiCA’nın uygulamaya alınmasının 12 ile 18 ayı bulacağı tahmin ediliyor. Bu sürede Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi ile Avrupa Bankacılık Otoritesi gibi kurumlar teknik standartları hazırlayacak. Tasarı, nisan ayında Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmişti.

MiCA ile kripto varlık şirketleri düzenlenecek. Kripto borsaları, saklayıcıları ve danışmanlarına lisans zorunluluğu getirilecek. AB bünyesinde faaliyet göstermek isteyen şirketler, üye ülkelerin herhangi birisine lisans başvurusu yapabilecek. 27 ülkeden birinin izin vermesi halinde şirketler blokta faaliyet gösterebilecek. Stablecoin şirketlerine teminat zorunluluğu ve faiz yasağı gelecek. Yasak ile stablecoin ihraççısının banka gibi davranması engellenecek. Düzenleme ile insider trading kesin olarak yasaklanacak

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
579.112,40 TL 1,81%
ethereumETH/TRY
40.366,96 TL 1,92%
tetherUSDT/TRY
21,94 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
5.691,74 TL 6,95%
usd-coinUSDC/TRY
22,01 TL 0,34%
xrpXRP/TRY
11,42 TL 1,62%
staked-etherSTETH/TRY
40.277,45 TL 2,09%
cardanoADA/TRY
7,08 TL 6,36%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 2,78%
solanaSOL/TRY
406,76 TL 7,93%
Bağlantıyı kopyala