Arjantin Ekonomi Bakanı İstifa Etti, Halk Stablecoin’lere Koştu

Arjantin Ekonomi Bakani İstifa Etti Halk Stablecoinlere Koştu

Enflasyon, küresel olarak büyük bir sorun. Bu sorunun yaşandığı ülkelerden biri de Arjantin. Ülkede yüzde 60‘ı aşan enflasyon oranları ve değeri düşen yerel para birimi, ekonomik olarak halkı alarma geçirmiş durumda. Bu gelişmelere bir de (eski) Ekonomi Bakanı Martin Guzman‘ın istifa etmesi eklendi. Durum böyle olunca Arjantin halkı kriptolara ve stablecoin’lere yöneldi.

Arjantin Ekonomi Bakanı İstifa Etti, Halk Stablecoin'lere Koştu

Arjantin Ekonomi Bakanı İstifa Etti, Stablecoin Alımları Arttı

Kripto para sektörünün en önemli ürünlerinden birisi de şüphesiz stablecoin’ler. Kriptolar arasında geçiş için önemli bir aktör olan stablecoin’ler aynı zamanda döviz alımları için de kullanılıyor. Her ne kadar Terra’nın UST’sinden sonra hacimler düşse de yeniden toparlanma yaşanıyor. Arjantin ise kötüye giden ekonomik veriler ve istifa eden ekonomi bakanı sonrası güvenli bölge olarak stablecoin’leri seçiyor.

Ülkedeki kripto şirketlerinin CoinDesk‘e verdiği bilgilere göre, Arjantin ekonomi bakanı Martin Guzmán’ın istifasının ardından Arjantinliler normalde aldıklarından 2-3 kat daha fazla stablecoin aldı. Üç büyük kripto borsası da kullanıcıların, satın alma gücü geçen yıl enflasyon fırladığı için düşen Arjantin pesosunun (ARS) olası bir devalüasyonuna karşı korunmak istediğini belirtti.

Arjantin merkezli kripto para borsası Buenbit Pazar günkü işlemlerinde, önceki haftaların aynı gününe göre yüzde 300 artış kaydetti. Bununla birlikte birçok kişinin Arjantin pesosunda kredi almak için DAI’larını teminat olarak kullanmasına ve bunlara karşı koruma olarak daha fazla DAI satın almalarına da dikkat çekti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
381.325,10 TL 8,00%
ethereumETH/TRY
29.533,39 TL 10,45%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
18,10 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.149,49 TL 2,97%
binance-usdBUSD/TRY
18,12 TL 0,16%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 6,57%
cardanoADA/TRY
8,26 TL 8,90%
solanaSOL/TRY
662,33 TL 4,57%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 6,24%
Bağlantıyı kopyala